avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate SebyFloyd

Activitate SebyFloyd

Bună ziua,

Am două întrebări în legătură cu taxarea veniturilor obținute prin robo-advisors (ETFmatic) și eToro.

1. Acum mai mult timp am investit o sumă de bani cu ajutorul ETFmatic. Recent am primit de la acesta pe e-mail “2019 Tax Report”. Precizez că nu am retras niciun ban de pe această platformă, iar toate câștigurile (nefiind ele foarte mari) au fost reinvestite automat. Întrebarea mea este: trebuie să completez Declarația Unică și să plătesc impozit pe venitul generat de ETFmatic (dividente și mișcări ale pieței) chiar dacă eu nu am retras niciun ban de pe această platformă? Mă gândeam inițial că trebuie să plătesc taxe doar când mă decid să retrag veniturile câștigate.

2. Am avut 2 tranzacții pe eToro. Una dintre ele cu acțiuni (care nu mi-au generat profit, ci o mică pierdere), iar alta cu criptomonede. Din a doua tranzacție (Bitcoin), am obținut un profit pe care aș dori să îl reinvestesc tot pe eToro, fără să retrag vreo sumă de bani. Întrebarea este asemănătoare. Trebuie să plătesc impozit pe veniturile de pe eToro chiar dacă acestea nu au fost retrase și vor fi folosite pentru investiții noi, sau plătesc impozitul când decid să retrag o anumită sumă de bani din câștigurile pe care le obțin?

Vă mulțumesc,
Sebastian