avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Activitate vivibadea

Activitate vivibadea

ok, problema poate nu a fost pusa cum trebuie.....sunt executor bancar, nu am nevoie nici de avocat si nici de executor, si vreau sa sechestrez niste actiuni detinute de o debitoare si nu stiu prea bine care sunt pasii intr-o asemenea procedura..................de exemplu pe cine trebuie sa citez pt procesul verbal de sechestru, daca se pune sechestru unde trebuie notat in afara de registrul actionarilor.........credeam ca v-ati mai intalnit cu o astfel de procedura si ma puteti indruma
interesul meu nu este neaparat de a vinde aceste actiuni, ci de a pune sechestru pe ele. Debitorul nu doreste o plata voluntara a datorieie sau macar a unei parti din aceasta, iar printre bunurile lui se afla si un numar de actiuni ale unui IFN. pe acestea doresc sa le sechestrez dar nu prea imi este clara procedura - nici din cod nici din legea 31.........pentru modul in care se face efectiv acest sechestru am nevoie de sfaturi
am si eu o intrebare: cum se face schestrul unor actiuni apartinand unui debitor dintr-un sa de tip inchis?
care este procedura? si cum se face valorificarea? ati mai executat asa ceva? legea 31/90 la art 66alin2 prevede aceasta posibilitate........multumesc
Răspuns la discuția Poate banca sa imi ia salariul?
da, baca va poate lua salariu. In momentul acesta contractele de credit bancar sunt titluri executorii deci nu mai este nevoie de hotarare judecatoreasca de investire cu putere executorie, asa ca se trece la poprire directsi fara somatie. In plus daca salariul va este platit prin card in urma unei popriri pe conturile curente de la baca unde aveti cardul banca creditoare va poate lua intreg sariul deoarece in nomenclatorul bancar nu exista conturile de salariu, care in mod normal nu s-ar putea popri, ci doar conturi curete si se vor bloca toate sumele de bani cu care este acesta alimentat. Sfatul meu incercati sa faceti un acord de plata cu banca
buna ziua
ma puteti ajuta va rog cu un model de poprire pe partile sociale detinute de un debitor in cadrul unei soc conform art 66 alin 2 legea 31/1990?
multumesc mult
Am si eu o problema: ce se intampla cu un bun apartinand unui debitor decedat in cazul in care nu s-a deschis succesiunea? Cum poate fi acesta executat, cine sunt persoanele fata de care trebuie sa se indeplineasca procedura de citare si notificare, daca nimeni nu a deschis succesiunea?
Buna Ziua
Am si eu o intrebare..........Un contract de intermediere incheiat intre o persoana fizica si una juridica poate fi titlu executoriu? si daca da in ce conditii?
Multumesc