avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate gigman11

Activitate gigman11

Buna ziua,
Am primit o condamnare la amenda penala pentru art 336 alin 2.Am achitat amenda, au trecut si 6 luni de la achitarea ei.
Din cate am inteles, trebuie sa dau sala si proba practica din nou
As dori sa stiu care sunt urmatorii pasi sa ma reînscriu?
Buna seara. Pot sa i-au un credit mai mic, fara a avea adeverinta de venit?
Răspuns la discuția Ma poate lamuri cineva?
Asta am inteles,dar imi puteti spune Am vreo sansa ca sa nu ajung inapoi?Ma refer pot primi o amenda penala,sau pot primi cu suspendare si sa imi mentina liberarea conditionata?Va multumesc
Multumesc pentru raspunsul dmv,Dar imi puteti spune daca am vreo sansa ca sa nu ajung inapoi?Ma refer pot primi o amenda penala,sau pot primi cu suspendare si sa imi mentina liberarea conditionata?
Buna ziua.Ma poate lamuri cineva va rog frumos.Am fost condamnat in 2014 la 3 ani cu executare,liberat conditionat in 2016 iar in termen a fost 2017.
In 2018 am patit sa zic asa "conducerea sub influenta substantelor,thc".In 2020 anul acesta in august,pot sa fac reabilitarea judecatoreasca(si trece termenul de incercare)
Intrebarea mea este:Am vreo sansa ca sa nu ajung inapoi?Ma refer pot primi o amenda penala,sau pot primi cu suspendare si sa imi mentina liberarea conditionata?
Astept raspunsuri si va multumesc frumos.
Imi poate spune cineva va rog frumos?
Avocatul meu spune ca pot obtine amânarea aplicării pedepsei.se poate?pentru ca eu ce am citit am inteles ca nu as beneficia.1) Instanța poate dispune amânarea aplicării pedepsei, stabilind un termen de supraveghere, dacă sunt întrunite următoarele condiții:
a) pedeapsa stabilită, inclusiv în cazul concursului de infracțiuni, este amenda sau închisoarea de cel mult 2 ani;
Jurisprudență, Reviste (4)

b) infractorul nu a mai fost condamnat anterior la pedeapsa închisorii, cu excepția cazurilor prevăzute în art. 42 lit. a) și lit. b) sau pentru care a intervenit reabilitarea ori s-a împlinit termenul de reabilitare;
Se implineste anul acesta in august.
Buna ziua,o nelamurire as avea si sper sa ma puteti lamuri.Am fost depistat conducand sub influenta cannabisului.Nelamurirea mea este, am avut o condamnare cu executare si nu am apucat sa fac reabilitarea.O sa primesc executare din nou?din cauza ca nu sunt reabilitat