avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate imparatulcel

Activitate imparatulcel

Dupa ce primesc decizia de la Casa Judeteana de Pensii, am sa postez punctajul.
Va multumesc din suflet.
V-am trimis toate actele pe care le detin.
V-am trimis si decizia.
V-am trimis documentele in care se precizeaza ca am lucrat 26 ani in conditii speciale, ca voi beneficia de prevederile legii nr. 221/2018, conform celor precizate de Casa judeteana de Pensii.
Deja suntem in iunie 2020 si inca nu am beneficiat de respectivele drepturi.
Ce este de facut in continuare?
Din decizia din 28.11.2003 rezulta:
- punctajul mediu anual 1.51782.

Nu am mai lucrat dupa pensionare.
Punctajul l-am luat de pe cuponul de pensie.
In situatia data pot face o cerere catre Casa Judeteana de Pensii pentru mai multe detalii?
1.90309
Buna ziua ,
Va raspund la cele solicitate de catre dumneavoastra.
Precizati, luna si anul deschiderii drepturilor si defalcati total stagiu de cotizare(din ce se compune)." :

- 28.11.2003, stagiul complet de cotizare conf. Lg. 19/2000 30 ani si 4 luni;
- total stagiu de cotizare realizat 47 ani. o luna si ,14 zile, din care:
- in conditii normale de munca 1 an, 2 luni, 6 zile;
- in conditii speciale de munca 26 ani, 7 luni, 1 zi;
- in gr.. I (lg.3/1977) 9 luni si 8 zile;in gr. II ( lg.3 /1977);
- stagiu aferent grupe/conditii de munc a 13 ani, 3 luni;
- perioade asimilate 1 an, 2 luni, 24 zile.

Desi am primit urmatoarul raspuns de la Casa Judeteana de Pensii prin mail, citez “ va comunicam ca s-au analizat documentele din dosarul dumneavoastra de pensie si s-a constatat ca veti beneficia de prevederile Legii nr.221/2018. Dupa emiterea deciziei privind aplicarea prevederilor Legii nr.221/2018, aceasta vi se va transmite prin posta la adresa de domiciliu.”

Raspunsul l-am primit pe data de 11.02.2010.
Pana astazi 01.06.2010 nu am primit decizia privind aplicarea prevederilor Legii nr.221/2018.

Va rog ajutati-ma cu sfaturi, cum sa procedez in aceasta situatie luand in considerare ca pana in prezent nu am beneficiat inca de prevederile legii nr. 221/2018.
Buna ziua stimate domn,

Va multumesc din suflet pentru raspunsul primit de la dumneavoastra, citez " Eu v-am mai dat un raspuns undeva:
Trimiteti pe adresa casei locale prin posta cu confirmare de primire:
-O cerere de recalculare in baza legii 221/2018 specificand nr.dosarului.
-Un cuopon de pensie
-O copie C.I.
Decizia ar trebui sa vina in 50 de zile.
Pensia majorata si restantele vor fi puse in plata in mod normal in luna urmatoare a emiterii deciziei.
Depinde si de data emiterii deciziei.

Precizati, luna si anul deschiderii drepturilor si defalcati total stagiu de cotizare(din ce se compune)."

Va rog sa ma lamuriti de ce ar mai trebui sa mai trimit o cerere de recalculare in baza legii 221/2018 specificand nr.dosarului ?

Am primit urmatoarul raspuns de la Casa Judeteana de Pensii prin mail, citez “ va comunicam ca s-au analizat documentele din dosarul dumneavoastra de pensie si s-a constatat ca veti beneficia de prevederile Legii nr.221/2018. Dupa emiterea deciziei privind aplicarea prevederilor Legii nr.221/2018, aceasta vi se va transmite prin posta la adresa de domiciliu.”

Raspunsul l-am primit pe data de 11.02.2010.
Pana astazi 01.06.2010 nu am primit decizia privind aplicarea prevederilor Legii nr.221/2018.

Va rog ajutati-ma cu sfaturi, cum sa procedez in aceasta situatie luand in considerare ca pana in prezent nu am beneficiat inca de prevederile legii nr. 221/2018.

Carp Mircea a scris:

Eu v-am mai dat un raspuns undeva:
Trimiteti pe adresa casei locale prin posta cu confirmare de primire:
-O cerere de recalculare in baza legii 221/2018 specificand nr.dosarului.
-Un cuopon de pensie
-O copie C.I.
Decizia ar trebui sa vina in 50 de zile.
Pensia majorata si restantele vor fi puse in plata in mod normal in luna urmatoare a emiterii deciziei.
Depinde si de data emiterii deciziei.

Precizati, luna si anul deschiderii drepturilor si defalcati total stagiu de cotizare(din ce se compune).

Mulțumesc din suflet.
Este primul răspuns primit.
Voi face ce mi - ați recomandat.

Carp Mircea a scris:

Eu v-am mai dat un raspuns undeva:
Trimiteti pe adresa casei locale prin posta cu confirmare de primire:
-O cerere de recalculare in baza legii 221/2018 specificand nr.dosarului.
-Un cuopon de pensie
-O copie C.I.
Decizia ar trebui sa vina in 50 de zile.
Pensia majorata si restantele vor fi puse in plata in mod normal in luna urmatoare a emiterii deciziei.
Depinde si de data emiterii deciziei.

Precizati, luna si anul deschiderii drepturilor si defalcati total stagiu de cotizare(din ce se compune).