avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate ACarst

Activitate ACarst

Multumesc de raspuns. Noi nu locuim in aceeasi localitate, ci in strainatate, plecati din 2011...
Domnul Corin Sacheride ati inteles totul perfect, 1.Da in 2005 se despart, Semneaza promisiunea, mama pleaca si atat. Tata ia banii , domnul x intra in posessia imobilului, ii aduce imbunatariti, Si am gasit si declaratia domnului de avere ca lucreaza la stat. Si pe ea e trecuta casa nr x ap 1 timisoara iar a 2a proprietate e trecuta fara adresa doar Timisoara desi e aceeasi adresa doar alt nr., nr 7. De ce nu a trecut adresa? Si casa e trecuta doar cu 70 mp, adica inainte de imbunatatiri.

Ma gandesc ca inseamna ca nu a avut nici autorizatie de constructie. Am inteles de la avocata, ca dupa 10 ani daca aduci o imbunatarire unui imobil, primesti direct autorizatia de constructie. Dar casa nu e a lui, nu e pe numele lui, cum a adus imbunatatiriile?

Promisiunea in sine se pare ca a fost facuta acasa, fata de mama, tata si bunica mea, probabil si sotia lui, fara martori, si apoi dusa la notar, legalizata..

Nu stiu ce sa mai adaug:).

daca instrainarea se face doar dupa 10 ani, cu ce drept a locuit in ea?
Va multumesc tuturor de ajutor. Intre timp am aflat ca promisiunea e intabulata intradevar pe imobil. Dar ma gandesc ca promisiunea in sine e deja expirata. Am luat legatura cu un avocat care va cere studiu de CF sa vedem promisiunea.

Se pare ca in 2015 casa a luat foc si a fost renovata pana in 2018. (de aceea nu a avut bani de transcriere) spune domnul. L-am sunat si spune ca are promisiunea valabila si imporriva eventualilor mostenitori la sfatul avocatei. In aceelasi timp, el spune ca a platit toate amenziile lu tata (nu inteleg de ce) si impozitul la casa.

Vrea sa imi trimita ceva hartie sa semnam sa predam casa banuiesc. Nu semnez nimic pana nu vad promisiunea. Daca are acte in regula si ce a facut cu tata e legal, nu am de ce sa ma leg de om, dar daca e asa cum stim noi si nu exista nici chitante nici nimic....situatia nu poate ramane asa.


Sumele de peste 10mii de euro se pare ca trebuie livrate intr-un cont bancar....



Intrebarea este : cum s-a facut vanzarea in sine daca spune in lege:
"Apartamentele dobândite în conditiile alin. 1 nu pot fi înstrainate 10 ani de la
data cumpararii."

ART. 1
Fostii proprietari - persoane fizice - ai imobilelor cu destinatia de locuinte,
trecute ca atare în proprietatea statului sau a altor persoane juridice, dupa 6 martie
1945, cu titlu, si care se aflau în posesia statului sau a altor persoane juridice la data
de 22 decembrie 1989, beneficiaza de masurile reparatorii prevazute de prezenta
lege.
De prevederile alin. 1 beneficiaza si mostenitorii fostilor proprietari, potrivit
legii.

Casa respectiva odata devenita proprietate nu se mai incadreaza in aceeasi lege?

Daca da, atunci cum s-a facut vanzarea in sine ?




Multumesc de raspuns. Intrebare, da daca actul este legal. Dar ceea ce eu nu inteleg este cum a facut actu in sine daca, casa nu avea voie sa fie vanduta 10 ani? tot are dreptul la daune de interese? mi se pare ok sa ii dau inapoi suma initiala.
dar faptul ca a locuit in ea anii astia si a platit impozitul la zi, nu poate fi ca si un fel de chirie pt anii locuiti in casa?

nu era datoria si interesul lui sa finalizeze promisiunea? ceva sigur stie ca a facut gresit.
Promisiunea in sine ma gandesc ca e deja expirata...
Buna! poate cineva ma poate ajuta si pe mine cu problema mea:

In 2005 parintii s-au despartit.initial mama a fost de acord sa vanda (dar numai stie daca a semnat ceva-presupun ca da) dar despartindu-se a plecat si nu s-a mai interesat de nimic. Tata a continuat cu "vanzarea" casei.

Casa in sine este o casa de la stat pe caz social din 94 cand au aplicat parintii mei. Se pare ca au cumparat in rate casa si imediat tata a vandut-o dar nu legal. Pt ca in legea 122/din 95 zice clar ca nu este voie sa se vanda o casa de la stat 10 ani. Abia dupa 10 ani se poate. Deci nul.

Tata cu domnu x au facut ma gandesc o promisiune bilaterala de vanzare cumparare cu o suma de 15 mii de euro in 2005. Pt o casa de 70 mp cu ceva terasa si o camara de lemne, in Timisoara in zona centrala.
Banii i-a primit cum i-a primit in rate si nu stiu daca toti.

Toata lumea a uitat de casa pana acum in 2020 cand am sunat la primarie sa caut alte informatii pt tata ( a decedat in decembrie 2019). Atunci am aflat ca tata este inca proprietar pe casa si intregistrat la primarie si ca pe CF tot el si mama sunt. Pana si impozitul este platit in 2020. Pt ca ma gandesc ca domnu x stie ca ce a facut nu este legal si nu poate sa treaca casa pe numele lui fara semnatura lu tata si mama.

El deja a investit in ea, a ridicat mansarda. Fara autorizatie de constructie tin sa precizez pt ca domnu x lucreaza bineinteles la stat si pe internet am gasit ca, casa este trecuta in declaratia sa de avere. Dar cum? fara adresa si doar Timisoara si doar cu 70 mp fara sa spuna ca a ridicat mansarda. Pe google earth se vede clar ditamai casa. El s-a extins din fata in spate si acum are toata curtea, cumparand si intrarea de la pod de la fostii vecini.

Intrebarea mea este, care sunt sansele sa o iau inapoi? Pe casa notaru a gasit o PROMISIUNE. dar ce inseamna asta? dc nu a trecut casa pe numele lui dupa 10 ani? dc plateste impozitu in numele lu tata? Mama este plecata in germania si stablita si daca se afla ca are proprietate in Romania poate sa aiba probl. serioase cu fiscu. Noi nu stiam nimic pana acum 1 sapt.
Dupa ce facem succesiunea si sunt eu trecuta impreuna cu fratele meu pe casa, deocarece mama renunta la partea ei, si avem actul de proprietate in mana, ce fac cu el?

Cum pot sa scap de domnu ala care a facut o totala imbarligatura cu tata si noi am ramas pe drumuri? noi nu am primit nici macar 1 leu sa luam o inghetata.

Nu sunt rea de inima, dar in 2005 noi copii nu am avut nici un cuvant de spus atunci. Acum ca numai e , si stiind ca a facut ceva ilegal , cred ca este dreptul nostru sa ne obtinem casa copilariei inapoi.

Ma gandesc ca va trebui sa dam inapoi cei 15 mii de euro. ok total deacord. Dar poate cere si daune de interese daca in sine actul de promisiune este ilegal? nerespectand perioada de 10 ani? eu cred ca e nul . Ce parere aveti? Imi cer scuze de povestea mea ff lunga.


O seara faina si multumiri anticipate!