Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate Danut2397

Activitate Danut2397

Buna ziua.Bunica mea mi-a facut mutatie pe adresa ei,dar eu nu locuiesc acolo.Intre timp eu am primit o amenda.Precizez ca eu nu am niciun venit declarat si nici bunuri pe numele meu.Poate sa ii opreasca lu bunica din pensie amenda mea fara stirea ei?
Buna ziua.Am fost prins baut la volan cu alcoolemie de 0.61 in aerul respirat.Dupa mam urcat din nou la volan cu permisul suspendat si baut.Am vreo sansa sa scap cu suspendare.
Buna seara.Mama a obtinut in instanta dreptul de proprietate a unui imobil.decizia este definitiva.Dar acel imobil nu are cadastrul facut si nici nu este inscris in cartea funciara sau la plata de impozit.Mie copilul ei mia expirat buletinul.Poate sa imi faca un nou buletin cu acea decizie judecatoreasca?
Buna ziua.Daca la termenul de revocare a pedepsei pe motiv ca nu am platit toata suma catre spitalul judetean se poate revoca pedeapsa?Precizez ca sunt o persoana cu handicap locomotor si nu am avut posibilitatea de a platii toata suma.Am facut un angajament de plata cu spitalul ca sa platesc in rate.
Buna seara.Daca prima instanta imi revoaca pedeapsa cu suspendare pot face apel mai departe?
Da are certificat de nastere

gi-jane2 a scris:

Nu e nevoie de acordul lor, daca isi face domiciliul in alta parte.
Fata are acte ? certificat de nastere ?

Buna ziua.Iubita mea are 18 ani.parintii ei sunt niste persoane fara buletine si sunt oamenii care nu sunt trezi niciodata si nu poti sa te intelegi cu ei.Eu ca concubinul ei vreau sa ii fac buletinul.Ea poate sa faca buletinul si fara semnatura lor?
Domnul avocat eu sunt si o persoana cu handicap locomotor care ma deplasez foarte greu chiar si cu proteza?chiar nu se va lua in considerare?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca nu va interesează procesul nu contează.
Daca va interesează apelati la avocat ca sa va ajute.
Este foarte mare probabilitatea sa va judece in lipsa sau sa va ia cu mandat de aducere cu politia in caz de amânare.

Buna ziua!Am fost anuntat astazi de la arhiva judecatoriei ca pe 26 ianuarie 2021 am termen pentru revocarea pedepsei.Sa luat aceasta decizie din cauza ca nu am platit acea hotarare judecatoreasca pentru daune la spital.Daca nu pot ajunge la primul termen fiindca atunci este probal sa nasca sotia mea se poate pronunta alta data?
Buna ziua!Am fost condamnat la 2 ani si 8 luni cu suspendare si 4 ani de probatiune.Acuma in ianuarie termin termenul de incercare.Eu in timpul acela am fost prins baut la volan.Am vreo sansa sa obtin cu suspendare daca o sa fiu judecat dupa ce se termin termenul de incercare?