avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate CristiOmul

Activitate CristiOmul

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca o sa dureze ceva pana cand o sa ma cheme la perchezitia informatica, ideea este ca au fost doar 3000 lei, nu e o suma imensa dar nici nu e mica si stiu ca suma nu conteaza ci fapta, ideea este ca mi-au luat PC-ul cu totul complet, nu ma deranjeaza daca-mi iau hardurile, macar PC-ul sa il primesc inapoi (placa de baza si alea), eu oricum am anuntat pe website imediat dupa ce si-au dat seama ca ceva nu e ok.. oricum nu au depus toti plangere, altii se simt jenati ca au cazut in asa ceva si cred ca pentru 98 lei nici nu se mai deranjeaza sa mearga insa nu asta e problema, problema mea este ca nu pot sa dau de toti astia care au trimis pentru ca au folosit roboti de plata, nu au mers la ghiseu cum am mentionat eu pe website sa trimita ca sa am si eu un nume, un iban ceva..
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am incercat si am luat legatura cu cei pagubiti si desigur ca au inteles situatia si au fost de acord cu impacarea, ba chiar au precizat ca trebuiau sa fie mai atenti la detalii si ca acest proiect le-au aratat cat de periculos poate fi mediul online.
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Inteleg insa dupa nu mai avea nici un sens website-ul, scopul era sa vedem cati cred si desi nu li e ofera informatii utile, totusi aleg sa trimita, am inteles din lege ca daca cauza se poate justifica se poate obtine clasificarea dosarului
1 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspuns.
Tin sa precizez ca am adaugat argumente pertinente pentru care fapta comisa nu a fost una dedicata fraudarii sau obtinerii de informatii cu caracter personal precum:
- datele mele de identitate reale impreuna cu CNP, locatie exacata.. etc..
- cont IBAN activ
- nu am folosit nici un serviciu de ascunderea a IP-urilor calculatorului
- am oferit cat mai putine detalii asupra modalitatii de plata si am incurajat persoanele sa se prezinte la ghiseul bancii, nu am oferit titularul contului pentru a nu putea trimite nimeni bani catre cont

Consider ca aceste argumente sunt suficiente pentru a arata ca ceea cea am facut nu a fost cu rea intentie ci pentru a trage un semnal de alarma.
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am fost la avocat si el m-a sfatuit sa trimit o cerere dupa perchezitie. mi-a spus ca ar fi un cost in plus pentru mine sa iau un avocat deoarece nu prea are cu ce sa ma ajute in mare parte decat sa intocmez cereri si cam atat
Momentan am trimis o cerere catre procuror si astept un raspuns, am dat cererea Vineri, nu era procurorul la parchet insa mi-au zis ca o vor pune la dosar. Nu am avocat deoarece am considerat ca este o chestiune de inteles foarte usor. Dupa cum am precizat, este posibil sa rezolv acesta nintelegere rapid fara avocat? Stau la 2 pasi de procuratura/judecatorie si pot sa depun cereri toata ziua insa nu am ce altceva sa mnetionez decat cele povestite mai sus.
Buna ziua.
Acum 2 zile m-am trezit cu politistii la usa pentru perchezitionarea imobilului unde locuiesc pentru ridicarea de probe pentru savarsirea faptei de frauda informatica, mi s-a prezentat mandatul sa-l citesc si au inceput sa caute prin imobil, au ridicat telefoanele mele personale (cel vechi pe care il folosesc din liceu si cel noi pe care mi-l luasem acum 2 luni pentru a trece la alt telefon deoarece acel vechi era nefunctional deoarece nu functiona microfonul), mi-au fost ridicate 2 calculatoare (cel principal pe care il folosesc de 2 ani si unul de aproximativ 200 lei pe care l-am luat stric pentru a-l repara pe cel principal in caz ca trebuie sa pun windows-ul, sa descarc programe, drivere etc)

Am intrebat care este cauza perchezitiei insa ei mi-au spus ca nu stiu si au zis ca au fost trimisi doar sa ridice probe (lucru pe care nu il cred). Am participat la perchezitia imobilului unde locuiesc cat si la perchezitia la locatia parintilor deoarece in buletin am adresa lor iar eu locuiesc in alta parte in chirie, de la locuita parintilor au ridicat 1 mandat potal in care am vandut ceva acum 2 ani pe olx, nu mai retin exact despre ce colet e vorba insa au ridicat incrisul ca proba la dosar.

Eu detin un website de stiri national, iar pentru a demonstra ca presa poate influenta cetatenii prin stiri false, am construit un site web in care am anuntat ca elevii vor primii burse online de 3600 ron pe an insa ca sa se inscrie trebuie sa plateasca 98 lei, totul a fost pus la punct in asa fel incat cine era atent la site isi dadea seama in cateva secunde ca site-ul este fictiv deoarece era gol, pentru a putea fi identificat mai usor de catre politisti in caz ca vor sa ia legatura cu mine am folosit numele meu real si CNP-ul meu la inregistrarea domeniului, am folosit contul meu real pentru a incasa banii pe care nu ma asteptam ca cineva sa-i trimita, in mare am folosit datele mele de identificare peste tot in caz ca trebuie sa identifice persoana site-ului, am incercat sa fiu cat mai discret in detalii si am incercat sa fac ca persoanele sa nu reuseasca sa-mi trimita bani, de accea am mentionat doar IBAN-ul meu, fara titular etc.. si pentru a face plata am incercat sa-i trimit pe oameni la ghiseul bancii, la casierie, ideea este ca eu nu aveam nici o asteptare sa primesc bani insa oamenii au fost atat de prinsi in asta ca dupa ce au fost refuzati la banca sa trimita bani, au folosit robotii atm sau cum naiba le zice. Am trimis comunicate de presa catre site-urile de stiri cu impact cat mai mare deoarece ma asteptam sa fiu luat la intrebari despre stire despre site.. insa ioc, au preluat si au publicat in cateva ore.. au fost 6 site-uri de stiri si site-ul a fost vizitat de aproape 3000 persoane in 1 luna iar 28 din astia au fost atat de creduli si au trimis bani

Dupa 20 zile site-ul a fost reclamat de catre EduPedu.ro catre CERT-RO si probabil si la alte autoritati fara sa fiu anuntat in prealabil, avand in vedere ca datele mele erau publice, dupa ce am vazut ca site-ul a fost sanctionat am anuntat frumos pe website ca totul a fost doar un experiment social, o demonstratie si ca eventualele prejudicii produse, adica banii pe care i-am primit vor fi returnati catre persoane.. si beleaua e ca nu am iban-urile lor, nu am conturile lor pentru ca au folosit robotii..

Asa, dupa ce am iesit de la politie si au intocmit ei P.V cu lucrurile ridicate, am fost rapid si am intocmit o cerere catre procuror si i-am povestit totul si am cerut sa inteleaga situatia si sa imi ofere sansa de a returna pagubele produse catre persoanele care au fost atat de credule

Si acum va intreb, ce sanse sunt sa imi recuperez lucrurile? De ele imi pasa mai mult deoarece am investit bani si am lucruri personale cat si documente de serviciu, documente de acces catre site-urile mele de stiri pe care doar de acolo le stiu deoarece am programe de criptare a parolelor si nu pot sa accesez site-urile asa, eu construiesc site-uri web pentru firme, scriu articole sunt copywritter, din asta imi castig existenta si normal sa gaseasca conversatii despre proiecte etc pe PC-ul meu personal..
Răspuns la discuția Capcană înșelătorie original
Am rupt legatura cu ei de curând, sa fie cateva luni tot

andrei2005 a scris:

... ba ai putea sa colaborezi cumva, dar e cam riscant. Un mic flagrant in momentul cand vei primi un nou lot de "marfa". Sau ti se trimite marfa prin posta?...

Răspuns la discuția Capcană înșelătorie original
Va multumesc pentru răspuns. Nu am ce sa colaborez, am declarat tot ce voiau să stie, au spus ca voi primi cu suspendare... însă daca voi fi pedepsit pentru ăsta, celelante reclamații si plângeri care sunt in asteptare se vor anula sau, ce se intampla?

tgeorgescu a scris:

Dap, ce se poate spune: colaborati cu Politia, repetati ca va pare rau, ca de fapt ati fost o unealta in mana unor escroci de profesie, etc.

Buna ziua, numele meu este Andrei si in momentul actual sunt la finalul varstei de 17 ani, din pacate trec printr-o perioada foarte dificila deoarece am probleme cu legea si nu stiu cum sa le pot rezolva.

acum un an si ceva, aproape doi, la inceputul varstei de 16 ani am vrut sa imi caut ceva de lucru deoarece familia mea nu era si nici nu este intr-o situatie financiara buna, am vrut sa fac rost de bani de buzunar ca sa am de mancare la scoala (in timpul liceului stau in apartamentul unui mos deoarece il mai ajut la treburi si ma lasa sa stau acolo cat timp sunt la scoala).

Am gasit un anunt pe olx cu privire la un magazin de jocuri pentru console care era in cautare de persoane care sa le vanda produsele mai departe (un fel de intermediere), am trimis mesaj si am spus ca sunt interesat, persoana respectiva m-a intrebat cati ani am.. ma rog.. intrebari din acestea.. si dupa ce l-am convins ca am nevoie de bani si ca o sa ma descurc si o sa-mi fac treaba, m-a "angajat", mi-a trimis link la o aplicatie (telegram) unde spunea ca acolo vom discuta detaliile despre livrari, produse si comenzi.

Toate bune pana aici, am discutat cu domnu' 2-3 zile, am ajuns la intelegerea ca o sa primesc 20-30% comision din ceea ce vand, mi-a spus ca in cateva zile o sa ma intalnesc cu un reprezentant sa-mi lase produsele de livrat (adica niste jocuri), m-am intalnit, mi-a dat produsele, mi-a explicat ca au un semn distinctiv in functie de produs, si am zis ok, nu prea am fost atent la detalii dar in mare parte am inteles ce trebuia sa fac.. si nu am mai stat pe ganduri, am inceput treaba.

am inceput sa le repun produsele in vanzare pe olx cu suprapret ca sa imi scot si eu comision, si omul ala mi-a explicat ca tu doar le pui pe olx, fb, unde vrei tu, si cauti clienti si le vinzi.. asa am si facut, am publicat anunt ca vand "FIFA" si inca un joc nu mai tin minte ce era ca nici nu le-am vazut, plicurile erau deja ambalate frumos eu doar trebuia sa le vand.. au inceput sa trimita oamenii mesaj ca vor sa cumpere, m-am inteles cu ei si am inceput sa vand..

nu erau multe produse, in jur de 20 pachete mi-a dat.. nu mai stiu cat si cum.. totul frumos pana cand dupa a-8-a "comanda" am inceput sa am banuieli, adica, primeam mesaje ca nu era ce trebuie in colet, ca eram tepar si ca sa rezolv, am trimis mesaj la om si mi-a explicat ca se mai intampla uneri ca clientii sa ia produsul, sa il foloseasca si dupa sa vrea banii inapoi pe nedrept, si am zis ok, mi-a zis sa blochez numerele care zic asta, asa si faceam..

in principal treaba mergea bine pentru mine, in general produsele erau de 100 lei.. 150 lei.. si eu castigam 30-40 lei si eram multumit, mancam 1 saptamana la scoala.. eh.. si de acum incepe nebunia..

domnul de la magazin imi propunea sa imi fac cont la banca sa vand si coduri pentru jocuri, asa am si facut, am folosit contul pe care imi primesc alocatia si am inceput sa vand si coduri, bineinteles, eu nu am vazut niciodata codurile, eu doar luam banii si de livrare se ocupau ei.. si se mai intampla sa scape 1-2 persoane ca nu isi primesc codurile.. in fine.. prostia mea mare.. na.. trecuse cam cateva luni bune de cand tot faceam asta..

prima reclamatie la politie.. eram negru la fata.. 16 ani aproape faceam 17.. m-am cacat pe mine pe romaneste.. am zis ca s-a terminat totul.. am fost chemat sa dau declaratie pentru ca am dat teapa.. am vorbit cu domnul de la magazin, mi-a zis sa nu zic ca livrez produse ca eu sunt minor si dupa platesc amenda ca muncesc fara contract.. si am zis ok.. o sa zic altceva.. am zis ca aveam un joc de vanzare si ca m-am plictisit de el si l-am vazut si e posibil sa fi gresit sau sa fie doar o reclamatie falsa..

prima reclamatie m-a scos politistul a zis ca sunt minor si ca se mai intampla, m-a pus sa dau banii inapoi si a zis ca a clasat cauza.. mai stau eu cateva luni.. deja aveam implinit 17 ani, si ma trezesc iar cu plangere.. (probabil veneau din trecut toate).. eram putin mai dezghetat atunci si m-am prins de schema.. am declarat la fel.. ca na.. de teama sa nu mai iau si amenda ca muncesc la negru.. la fel am zis ca aveam un joc si etc.. si de data asta nu a prea tinut.. totusi am procedat la fel.. am dat din alocatie 150 lei la cel cu reclamatia si a retras-o.. insa acum 1 luna si un pic primesc iar o plangere.. si tot asa.. teapa.. teapa.. am zis ca mor..

Acum sa va explic eu care este era treaba.. la abia 16 ani si disperat dupa un leu, va dati seama.. Practic am fost un fel de "curva" a unui grup infactional care se ocupa special de asa ceva, adica, cauta tineri in general care au nevoie de bani, se posta momeala anunt ca sunt in cautare de livratori de produse, etc.. se gasea prada perfecta, in general un minor inocent, se prezenta ce trebuie sa faca.. in cazul meu sa vand jocuri mai departe.. "curvele" recrutate prindeau momeala, se apucau de treaba, primeau bani si sub forma de coduri "paysafecard" se trimiteau bani mai departe catre "magazin". In caz ca fraierii spuneau ceva, li se spunea ca daca vor spune ceva, ei vor denunta ca lucreaza fara contract si ca vor fi amendati si dati in judecata ca li s-au furat produse si etc..

Am discutat cu un avocat sa vad cum se poate rezolva.. si i-am explicat ca am gasit anunt, si am discutat.. si mi-a spus daca mai am dovezi cand am discutat.. si i-am spus ca nu.. ca am sters totul chiar la a doua reclamatie ca deja m-am speriat si am zis sa sterg orice dovada ca eu livrez si sunt angajat.. si mi-a spus ca s-a mai intampla deseori cazuri si inca se practica, e un fel de trafic de persoane, le duci la produs si tu incasezi.. la fel si cu astia.. te prostesc sa le cazi in plasa, mai ales astia disperati de bani..


Ce pot face acum? Ce e de facut? Ce pot primi? Acum la ultima reclamatie am declarat tot.. ca am cautat de lucru.. toate detaliile.. si mi s-a spus ca au mai auzit de asa ceva.. practic e un fel de Avon.. cu produse de cosmetica, te pune sa vinzi mai departe si tu pastrezi comision.. si au spus ca nu prea am ce sa fac.. decat sa astept.. in cel mai fericit caz au spus ca pot sa primesc cu suspendare..

Cum sa procedez?

Cica cei care fac asa ceva nu pot fi prinsi deoarece folosesc telegram iar acolo mesajele pot fi sterse instant.. si folosesc paysafecard.. care nu poate fi urmarit.. iar conturile si le schimba zilnic si posteaza fel si fel de anunturi.. un politist de acolo a mai spus ca s-a intamplat si cu telefoane.. si la fel n-au fost prinsi si n-au gasit dovezi si a cazut cel prost..

in cazul meu.. eu.. la 16 ani.. era bucuria mea 30 lei.. acum realizez ca am incurcat rau treburile.. sper macar sa nu ies vinovat.. un avocat de la mine din oras "incepator" mi-a spus ca in mare parte se organizeza totul in detaliu iar cei care pun la cale asa ceva nu sunt de gasit deoarece nu isi dau informatiile reale iar minorii sunt usor de infuentat, mai ales in mediul online..