avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 402 soluții astăzi
Forum Activitate alex_007

Activitate alex_007

Buna ziua,

Am si eu o speta mai ciudata şi mi-ar prinde bine cateva sfaturi. O persoana incheie un rca in romania pentru o masina inmatriculata in italia. I se spune ca poate circula linistit in italia k nu e nicio problema (contrar dispozitiilor legale). In italia este oprit de politie si amendat cu 1500 Euro, i se imobilizeaza masina si este obligat sa platesca un nou rca valabil in italia. Polita din Romania este eliberata de un broker care nu-şi trece numele si nu trece nici nr. de masina. Mai mult chitanta eliberata are un J care nu exista. Ulterior aflam numele persoanei care a incheita asigurarea. Pentru a-si recupera omul banii (amenda si contravaloarea politei nevalabile) ce ar fi mai bine: plangere penala pentru inselaciune sau o actiune civila impotriva asiguratorului?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Vanzare-cumparare sau donatie?
sunt doua solutii:

1. contract de vanzare cumparare cu plata pretului. Plata pretului trebuie dovedita intrucat potrivit interpretarilor art 845 cod civil vanzarile in linie dreapta se prezuma a fi donatii pana la proba contrarie. Spre exemplu:un transfer bancar din contul dumneavoastră in contul parintelui. Sa pastrati dovada transferului bancar.

2. contract de intretinere. Este cel mai indicat!
Asta inseamna ca imi vor da permisul si nu o prelungire a dovezii, nu?

Multumesc frumos!
Buna ziua! Am o problema si nu cunosct exact modul de solutionare.
Ma deplasam dinspre Arad spre Timisoara si am depasit o masina intr-o zona in care nu era linie continua. Insa cand am revenit pe banda am trecut peste linia care devenise continua. La aproximativ 300 de metri era un politist care m/a oprit si mi/a retinut permisul pentru 30 de yile. Eu nu am semnat procesul si vreau sa il contest. Problema e ca mi/au dat o dovada de circulatie pentru 15 de zile, dar cu aceasta dovada nu pot circula in afara tarii. In momentul in care voi primi p.v. si voi face contestatie, voi primi permisul inapoi sau mi se va prelungi dovada? Sau, este o alta procedura pentru primirea permisului inapoi si o alta pentru prelungirea valabilitatii dovezii? Va multumesc frumos!