avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 309 soluții astăzi
Forum Activitate Aquavia32

Activitate Aquavia32

Inteleg. Multumesc frumos.
Exista o perioada de timp, dupa care nu mai poate cere anularea sau modificarea, in instanta?
multumesc
Buna. Dupa moartea mamei mele am avut in familie o succesiune. Tatal meu vitreg, a renuntat la partea lui de mostenire si a ramas cu partea ce i-a cuvenit din casatorie. (1/2) Eu am fost, astfel, singurul mostenitor.
Dupa doi ani, m-am gandit sa-i platesc aproximativ jumatate din ceea ce a renuntat…(pentru care acum imi pare rau) dar mi-a cerut sa-l platesc pentru intreaga parte la care a renuntat, pe motiv ca decizia lui de a renunta era influentata de mine si de rude.
Intrebarea mea este. Poate sa ceara anularea sau modificarea certificatului de mostenitor si poate sa ma oblige, prin lege, sa il platesc pentru ceea ce a renuntat acum doi ani?
Multumesc.
Buna ziua. Am o nelamurire. Am un apartament pe care l-am mostenit dupa mama. Am depus o declaratie fiscala, din care sa reiasa ca eu sunt proprietarul si doar eu sa pot plati impozitul.
Cand am fost chemat de inspectorul de la impozite si taxe la semnat, am observat ca declaratia fiscala este pe doua nume. Al meu si al tatalui meu vitreg. Cu tatal meu vitreg avem un teren pe 2 nume.
Vroiam o explicatie. Ca raspuns am primit urmatoarele: "actele vorbesc. Dumneavostra sunteti singurul proprietar. Este pe doua nume declaratia, deoarece apartamentul se afla pe un rol impruna cu tatal vitreg al dumneavostra".
Imi poate explica cineva, de ce nu se poate sa fie trecut doar numele meu pe declaratia fiscala. La impozite nu figureaza ca eu sunt singurul proprietar? Ce inseamna acest "rol". Multumesc pentru raspuns.
Buna. As dori sa intreb, daca pe acest teren intravilan, se afla si o constructie (casa de vacanta), dar nu se afla inregistrat si nu apare in CF, cum se face cadastrul si intabularea? Respectiv, neavand experienta in domeniu, la cine pot apela pentru a face cadastrul si intabularea, ca apoi a putea vinde. Multumesc pentru raspuns.
Buna, situatia este in felul urmator. Terenul intravilan este invecinat de alte terenuri. Are forma de dreptunghi iar calea de acces este la capatul dreptunghiului. Daca apelez la instanta, exista posibilitatea ca cei din instanta sa i-a o decizie, astfel incat cota parte ce imi revine, sa fie fara cale de acces? Sau de obicei cum functioneaza acest lucru? Din acest motiv este grea aceasta situatie, deoarece nu prea gasesc un cumparator pentru cota parte...fara o cale de acces.
Multumesc pentru raspuns.
inteleg. multumesc frumos.
multumesc pentru raspuns.
multumesc.