avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate augustinalexandrescu@yahoo.com

Activitate augustinalexandrescu@yahoo.com

Buna ziua,

Eu am cerut sa mentina inregistrarile dintr-o benzinarie firmei Petrom printr-o scrisoare pe care am trimis-o prin e-mail si prin posta catre conducere .
Trebuie sa scrieti recomandat sau sa inregistrati cererea dvs la Primarie si sa solicitati stocarea inregistrarilor video, precizand:
- motivul (sunteti intr-un proces...etc).
- locul exact al evenimentului (adresa , zona...)
- ziua si intervalul orar dorit
Daca nu faceti solicitarea, Primaria poate sterge imaginile (legea prevede sa fie mentinute parca doar 2-3 saptamani - nu mai stiu exact).
Primaria va da inregistrarea numai Judecatoriei, Politiei (la cererea acestora)...si nu dumneavoastra. Dumneavoastra trebuie sa cereti Judecatoriei, Politiei sa solicite proba video de la Primarie
Spor!
Multumesc pentru raspuns.
Solutia pare putin stramba: Un politist stabileste gresit (intentionat sau din incompetenta) vinovatul unui accident rutier , iar consecintele sunt:
- soferului nevinovat i se ia carnetul (daca nu as fi facut contestatie) si plateste amenda
- soferului nevinovat i se mareste asigurarea RCA in anii urmatori
- soferul nevinovat pierde o masina care este casata si nu primeste nici o despagubire.
Daca politistul stabilea corect vinovatul , toate cele 3 pierderi de mai sus nu s-ar fi intamplat.
Seara buna,
Poate cere daune materiale o societate comerciala dizolvata, in situatia in care un taxi i-a distrus un autoturism din dotare (care a fost dezmembrat)?
Speta este urmatoarea: In 2020 un taxi mi-a distrus autoturismul (inregistrat pe un SRL la care eram actionar si administrator) intr-un accident rutier. Politia m-a declarat vinovat, dar la procesul pe care l-am intentat am obtinut o sentinta definitiva care "anuleaza procesul verbal de constatare si sanctionare a contraventiei". In cadrul procesului expertul numit de judecatorie scrie in raport ca vinovat de producerea accidentului este conducatorul taxiului , intrat in depasire neregulamentara pe marcaj de linii paralele care delimitau spatiu interzis circulatiei.
Intrebari:
1. Pot cere daune materiale ptr. distrugerea autoturismului dupa cca 2 ani (in august se implinesc 2 ani)?
2. Masina distrusa era inregistrata pe firma mea, pe care intre timp am inchis-o (dizolvare la cerere).
Cine poate cere despagubiri: firma dizolvata sau eu ca persoana fizica ?
Cui cer despagubiri: conducatorului de taxi sau firmei pe care este inregistrata taxiul?
3. Care sunt sansele sa castig procesul si sa obtin ca despagubiri contravaloare de piata a masinii distruse?
Multumesc anticipat pentru toate raspunsurile.
Buna seara,

Multumesc pentru raspuns si clarificari.

Toate cele bune,
Judecatorul trebuia sa anunte sentinta in urma cu o luna intr-un proces in care contestam PV al Politiei, care ma declara vinovat intr-un accident rutier. Judecatorul mi-a spus ca nu mai trebuie sa fiu prezent in data cand se va pronunta sentinta dar de atunci sentinta finala a fost amanata de 4 ori desi exista si raportul unui expert auto la dosar.
1. Care credeti ca este motivul amanarilor repetate ?
2. Credeti ca ar trebui sa fiu prezent la primul termen care este anuntat pe sit-ul judecatoriei ?... si ce ar trebui sa cer judecatorului
Multumesc
De acord ca trebuie sa astept decizia instantei dar trebuie sa fiu pregatit pentru orice: sa platesc sau sa recuperez sume platite.
Multumesc pentru sfat.
Va multumesc mult pentru ajutorul competent
Buna seara,

Multumesc pentru clarificari.
O ultima intrebare: Pot solicita daune si pentru autoturismul meu distrus si radiat in urma accidentului.... sau trebuie deschis un alt proces in care parata sa fie Politia sau celalat conducator implicat bin accident? Mentionez ca autoturismul meu era al unui SRL in care eram actionar si administrator si ca dupa cca 1 an de la accident am radiat firma (sigur ar trebui sa ma reprezinte un avocat pentru despagubiri masina)
Multumesc.
Buna seara,
Va multumesc pentru raspuns.
Solicitarea cheltuielilor de judecata o fac verbal Presedintelui sau in scris (exista o cerere tipizata) ?
Multumesc
Buna seara,

Am fost implicat intr-un accident rutier in care Politia m-a declarat vinovat pentru neacordare de prioritate si mi-a luat carnetul. Am contestat procesul verbal si sunt in apropierea unei decizii a instantei.
In situatia in care voi castiga procesul va rog sa ma sfatuiti referitor la:
1. Cand si cum (in scris /verbal) trebuie sa solicit instantei despagubiri si plata cheltuielilor de judecata: amenda platita, plata expertului (n-am avut avocat)
2. Cine (Politia, Administratia locala la care a intrat amenda) si cand (dupa sentinta sau dupa recurs - daca Politia face recurs) se vor plati aceste sume ?
3. Eu am domiciliul stabil in alt judet fata de cel in care are loc procesul. Pot sa cer cheltuieli de transport pentru toate deplasarile la proces (nu am documente ref. la transport)?

Multumesc.