avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate alina81

Activitate alina81

Răspuns la discuția Adeverinta domiciliu
Multumesc pentru raspuns. Fiica noastra are 4 ani si nu suntem casatoriti. Mai exista livret de familie si pot sa obtin doar pentru mine si fiica mea?
Buna seara,

As avea nevoie pentru strainatate de o adeverinta care sa ateste domiciliul mentionat in viza de flotant. Am fost la Evidenta Polupatiei si mi au spus ca nu este posibil sa se elibereze acest document pentru viza de flotant doar domiciliu.

Cum pot sa dovedesc ca eu si fiica mea locuim la adresa mentionata in buletin pe verso? Deoarece pe buletinul meu nu scrie ca fiica mea minora locuieste cu mine?

Fiica mea are dreptul la alocatia pentru copii in Gemania dar trebuie sa dovedesc ca locuim toti impreuna cu tatal copilului.

Multumesc.
Alina
Buna seara,

Sotul meu este cetatean german locuim in Bucuresti din anul 2008 si ar avea nevoie de o adeverinta care sa dovedeasca ca in anul 2010 nu a lucrat si nu a avut venituri in Romania. acest act ii este necesar autoritatilor germane. acum cateva saptamani a fost la Administratia Financiara unde din pacate l-au plimbat din birou in birou fara a obtine nimic nici o adeverinta si nici macar o informatie. imi poate spune cineva unde sa ma adresez pentru a procura aceasta adeverinta?

Multumesc mult
Alina
Răspuns la discuția Certificat stare civila
Multumesc pentru raspuns, puteti sa imi spuneti unde se elibereaza certificatul de celibat/cutuma?
Sunt nascuta in Braila, lucrez in Bucuresti si am domiciliul din buletin in Jud. Harghita, dar acum urmeaza sa imi fac viza de flotant in sectorul 2.

Buna seara,

As dori sa stiu daca exista un act doveditor al starii civile ( persoane casatorite sau necasatorite in cazul meu) si daca da unde se elibereaza?

Multumesc

Alina
Răspuns la discuția Viza de flotant
Multumesc pentru raspunsuri, am uitat sa precizez un amanunt destul de important. momentan contractul nu se afla pe numele meu ci pe numele prietenului meu care nu este cetatean roman dar persoana fizica, cu acel contract imi pot face flotant daca prietenul meu vine cu mine la politie?


Buna ziua,

As avea o intrebare in legatura cu obtinerea vizei de flotant, care sunt actele necesare.
Eu sunt o persoana fizica si inchiriez un apartamemnt de la o persoana juridica.
am sunat la evidenta personelor dar din pacate nimeni nu m-a lamurit.

Multumesc
Alina
Buna dimineata,

As avea nevoie de o informatie in ceea ce priveste certificatul de rezidenta fiscala pentru aplicarea Conventiei referitoare la aplicarea dublei impuneri. am nevoie de acest document pentru a-l prezenta autoritatilor fiscale germane dintr-un anume motiv. Precizez ca sunt cetatean roman cu domiciliul in jud.Harghita(in buletin) si lucrez in Bucuresti. Imi poate spune cineva unde trebuie solicitat acest document? Eu cred ca la ANAF dar nu stiu acum daca nu cumva trebuie in orasul in care am domiciliul?

Multumesc mult.
Multumesc mult pentru raspuns,

O seara placuta.
Buna ziua,

In ultima vreme ma confrunt cu o problema la care as dori un sfat pentru a o rezolva.
as dori sa imi schimb medicul de familie deoarece sunt foarte nemultumita de dansa, cat timp am fost la ea nu am beneficiat niciodata de serviciile ei cand am avut nevoie ( adeverinte, retete, concedii medicale etc). de cate ori ma duceam la dansa ma amana sau imi spunea ca nu imi da. Ma plimba zile intregi fara a-mi da nici macar reteta pentru antibiotice pentru fetita mea. din acest motiv am hotarat sa ma retrag sa imi schimb medicul de familie, dar ca o alta surpriza in momentul cand am vrut sa scot fisa de la dansa nu a vrut sa imi dea fisa mea si a fetitei mele. Precizez ca m-am dus cu cerere de negatie de la celalalt medic, cel nou si copie dupa buletin. Eu m-am gandit sa fac o plangere impotriva ei. Imi poate spune cineva unde pot face acesta plangere, pentru a-mi recupera fisele? nu as dori sa ma mai plimbe fara nici un rezultat.

Multumesc