avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate crisim

Activitate crisim

multumesc pentru raspuns domnul Cornel, asta am citit si eu dar tot e neclar daca am dreptul sau nu.....nu scrie "in activitate" .....deci teoretic ar trebui sa ma incadrez
o zi buna
buna ziua, as avea nevoie de o informatie
barbat , nascut in 1970, beneficiar de pensie de invaliditate in sistemul public de pensii unde am cotizati 10 ani....
mai am 14,5 ani lucrati ca militar ...intrebarea mea este daca pot beneficia de pensie de invaliditate si pentru anii lucrati in MApN
mentionez ca am fost militar pana in 2008 cand din motive personale mi-am inaintat demisia
p.s. am tot cautat in lege dar nu am gasit nimic clar care sa confirme sau nu daca am dreptul
multumesc
buna ziua,
in prezent locuiesc in italia, din 2012 sunt diagnosticat cu o boala rara la inima si a fost nevoie de implantarea unui defibrilator, autoritatile italiene mi au recunoscut o invaliditate de 50%....
mentionez ca am 50 de ani, 18 lucrati in cadrul armatei in romania din care 14 in grupa 1, iar aici in italia am 10 ani lucrati..
intrebarea mea ar fi ...daca intentionez sa revin in romania definitiv imi este recunoscuta aceasta invaliditate si as putea obtine ceva pensie ...sau cat ar mai trebui sa astept pt a putea iesi in conditii normale?? multumesc!!
scuze.. 14 in grupa 1 de munca..
buna ziua tuturor,
va rog daca ma puteti ajuta , am ceva nelamuriri
Deci:
am 50 de ani, am 18 ani lucrati in Romania in cadrul armatei (maistru militar, mac..) din care 7 in grupa 1 de munca , din 2008 datorita unor probleme personale a trebuit sa plec in Italia , unde lucrez deja de 10 ani cu acte in regula..
intrebarea mea este , avand in vedere stagiile de cotizare pana in prezent cand m-as putea gandi la pensionare?
m-am mai interesat pe ici pe colo unii zic la 60 de ani, altii cand fac 35 ani de contributii cumulate,,,,cei 7 ani de grupa 1 cum si unde se calculeaza??
multumesc anticipat