avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate MaximB

Activitate MaximB

Răspuns la discuția Factura orange
ar fi cumva ilegal sau stiu eu .. as da motive pentru un eventual proces de i-as suna si le-as zice raspicat sa inceteze ca nu au sanse ca stiu despre prescriptie si sa nu ma mai ia cu minciuni ?
Răspuns la discuția Factura orange
ma ajuta cineva? :sorry:
Răspuns la discuția Factura orange
pai se pare ca nu.. am avut o discutie (cam acum 2 luni) cu operatoarea de acolo si i-am explicat si ei ca e prescriptie.. si a zis ok.. depune dosarul mai departe si ma lasa in pace..
acum.. (mai exact ieri) am primit o alta scrisoare cu subiectul Avertisment de plata :O unde zice ca nu mai trebuie sa platesc penalitatile pana la o nush ce data si imi da numerele lor de telefon sa ii sun si ca altfel se vor reactualiza penalitatile ..
I-as suna sa le zic sa ma lase in pace ca au trecut mai mult de 3 ani fara notificari din partea lor sau din partea orange-ului dar sincer sa fiu nu inteleg atat de bine prescriptia. Ma poate ajuta cineva ?:)
va multumesc anticipat.
Vreau sa termin odata cu balamucul asta:|
Răspuns la discuția Factura orange
o sa ajut un om de pe strada si eu si dau sfatul mai departe celui cu aceasta problema:)
multumesc mult pentru support.. sia cum mi-as permite o gluma (deoarece ma simt bine k amicul meu va scapa denecaz) :

Răspuns la discuția Factura orange
Am aflat si detaliul destuld e important (ultima facuta )
Ultima factura de 1550 a fost emisa in data de in luna iulie 2003 .. dar somatiile nu stiu exact cat au tinut (cat conteaza ? ) somatii cred k au venit si in 2004 ..
la telefon persoana in cauza cred k a recunoscut acum de curand (cand a vorbit cu doamna ) adika s-a scuzat.. ca nu are bani de unde sa plateasca pentru ca era abonamentul altcuiva in folosinta.. doar numele era a lui.. sa inteleg ca sunt deja probleme ? sau .. ? astept raspuns .. multumesc pentru rabdare
Răspuns la discuția Factura orange
nu..
nici o somatie din partea politiei / instantelor judecatoresti
nimik oficial nu s-a intamplat pana acum ..
dar sa inteleg ca suma de 40 de mil. va trebui oricum platita ? (mai ales ca nu era vina clui cu aboonament.. )
sa inteleg ca pana la urma va trebui sa fie de acord cu ce spunea doamna la telefon? sa plateasca cei 40 de milioane ? ( de aproape 3 ori suma initiala) ?
Răspuns la discuția Factura orange
"trebuie sa verificati daca debitul nu e prescris ( daca au trecut 3 ani de la emiterea facturii sau de la ultima plata efectuata pentru achitarea acelei facturi);"

deci sa inteleg ca totusi conteaza doar data facturii (ultima) sau ultima plata facuta la orange si nu data in care orange a facu transferul de debit catre firma de avocatura nu?
Discuție Factura orange
As dori de se poate un sfat in legatura cu ce trebuie sa faca o persoana simpla cand contractul a fost incheiat prin 2003-2004 (aceeasi problema la moda - un amic a vrut abonament .. deci nu a platit ultima factura fiind de 15 milioane).
La inceput a venit o foaie rosie cu numele celui in cauza pe ea si cu detalii despre un numar de telefon .. sa sune la el.. Persoana in cauza .. a facut prostia sa sune.. si de atunci din cand in cand il tot suna cerand suma de 40 de miliooane de lei (plecand de la suma de 15 milioane).
Au trimis si o scrisoare ( [ link extern ] )
Si inca suna.. .
In ce priveste de legalitatea actelor.. persoana in cauza nu a semnat nimik.. deci dupa atat timp (si nici macar pentru scrisori nu a fost vreo semnatura) sa doreasca o suma de aproape 3 ori mai mare decat cea initiala.. mi se pare absurd (probabil deoarece acea persoana e foarte slaba in caracter si nu a stiut ce sa raspunda la teleon celor de la firma de avocatura).
Nu stiu exact ce ar trebui sa zic doamnei care suna..
Se poate ajunge la ceva grav? cum ar fi un proces si pe langa sa aiba si castig de cauza?
sunt anumite riscuri?
Va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit acest mesaj si anticipat pentru raspuns.
Cu stima si respect maxim Bogdan.