avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut Florina

Activitate Ionut Florina

Bună ziua. Tatăl meu și a pierdut carnetul de munca!am mers la firmele deținătoare de arhive pentru reîntregirea vechimii prin adeverințe! La una din firme, ii apar LIPSA STAT PLATA aproape 3 ani! Fix perioada care ii era necesara pensionarii anticipate!În contul creat pe CNPP toate informațiile despre carnetul de munca sunt complete, dar din păcate nu se ia în considerare la Pensie mai ales ca nu are Carnetul de munca scanat! am cerut informații la itm, arhivele nationale.. Ni s a recomandat reconstituirea vechimii in instanta cu martori! Pe cine actionam în instanta? firma deținătoare de arhiva sau casa de pensii?ce șanse de reușită sunt?va multumesc
Bună ziua. Tatăl meu și a pierdut carnetul de munca!am mers la firmele deținătoare de arhive pentru reîntregirea vechimii prin adeverințe! La una din firme, ii apar LIPSA STAT PLATA aproape 3 ani! Fix perioada care ii era necesara pensionarii anticipate!În contul creat pe CNPP toate informațiile despre carnetul de munca sunt complete, dar din păcate nu se ia în considerare la Pensie mai ales ca nu are Carnetul de munca scanat! am cerut informații la itm, arhivele nationale.. Ni s a recomandat reconstituirea vechimii in instanta cu martori! Pe cine actionam în instanta? firma deținătoare de arhiva sau casa de pensii?ce șanse de reușită sunt?va multumesc
prin partaj el poate sa îmi cedeze doar mie?
Sau ar putea sa îmi vândă cota lui de 1/2 de pe titlul de proprietate? Va multumesc
gi-jane2 a scris:

dupa ce dezbateti succesiunea, facetio cu unchiul, partaj.

Are... Dar moștenirea aceasta este de la părinții lor... La care mama și cu mine am achitat taxe și asa au convenit verbal sa îmi revină mie.. Din păcate nu am reușit sa finalizam un act.. De aceea întreb acum ce este de făcut în condițiile date.

Dapix a scris:

Unchiul nu are copii`?
Mergeți la notar sa vă facă contract de întreținere cu uzufruct viager. Bănuiesc că vrea să-l îngrijiți până la moarte.....

Succesiune!!!

Buna ziua.. Mama și unchiul meu sunt moștenitori egali pe o casa și un teren.. Mama a decedat, iar acum dezbat succesiunea împreună cu frații mei pe partea ei din casa și teren! Unchiul, dorește ca jumătatea lui sa o primesc eu.. Din păcate,nu am înțeles care sunt modalitățile prin care poate sa mi cedeze doar mie ce este al lui.. Fără ca ceilalți frați ai mei sa aibă dreptul.