avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate Vasilidis

Activitate Vasilidis

Multumesc frumos inca o data, Domnule Carp Mircea!
Sa inteleg , Domnule Carp Mircea, ca nu are nicio posibilitate sa iasa anticipat desi peste vechimea integrala , de 35 ani, are 1 an si 10 luni plus 6 ani care s-ar adauga de la grupa 1 in procent de 100%? Mai pe intelesul meu , cei 6 ani de la grupa il ajuta numai la reducerea varstei standard de pensionare?
Buna ziua,
Pentru barbat nascut in data de 24.08.1967 care are vechime totala de 36 de ani, 10 luni si 0 zile (este incadrat cu carte de munca de la 16 ani, 6 luni si 23 zile) din care are 12 ani, 7 luni si 6 zile grupa 1 de munca in procent de 100%:
- Care este varsta la care se poate pensiona anticipat?
- Cat este penalizarea?
Diferenta de 1 an , 4 luni si 2 zile care nu se regaseste de la data nasterii pana in ziua de astazi este stagiul militar.
Multumesc!
Multumesc, Domnule Cornel Vasile!
Da, angajatorul exista si functioneaza in continuare. Au recunoscut, doar telefonic, ca nu imi gasesc statele de plata.
Este vorba despre perioada 19.09.1983- 22.02.1985.
Buna dimineata,
Cum se procedeaza in situatia in care nu se mai gasesc statele de plata? Punctual: nu mi se gasesc statele de plata de la o unitate care functioneaza in contiuare. Ele sunt importante intrucat am realizat venituri in acord global in acea perioada cu sporuri destul de consistente fata de salariul tarifar (spor si de 50%). Stiu asta deoarece din cele 18 luni lucrate au reusit sa gaseasca statele doar pentru 8 luni. Mentionez ca am Carnetul de Munca si mi s-a putut face calculul pensiei insa doar cu tarifarul trecut acolo.
Multumesc!
Multumesc, Domnule Carp!
Buna ziua,
Termenul de 45 de zile in care Casa de Pensii este obligata sa trimita raspuns solicitantului referitor la decizia de pensionare , inseamna zile calendaristice sau zile lucratoare?
Multumesc frumos, domnule Carp!