avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate BUBU17

Activitate BUBU17

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc mult, dna avocat!
Exista totusi posibilitatea incheierii unui contract prenuptial, astfel incat sa semneze ca nu are pretentii la casa mea (in caz de despartire inainte sau dupa o eventuala nunta)?
Multumesc mult!
Buna ziua! Detin un imobil achizitionat doar de mine prin Prima Casa. Parintii mei doresc sa-mi achite suma ramasa de platit la credit. Ce pot face pentru ca logodnicul meu sa nu poata avea pretentii la aceasta casa, in conditiile in care locuieste si el acolo? Mentionez ca intretinere, rate, facturi, impozite, obiecte mobilier etc sunt achitate de mine (facturi, chitante pe numele meu, extrase bancare). Multumesc.
Va multumesc mult!
Buna ziua,

In situatia in care s-a dezbatut succesiunea deja,iar ulterior se afla de existenta unor conturi/ depozite bancare care nu au fost trecute in certificatul de mostenitor, se mai poate face ceva pentru a intra in posesia lor mostenitorul unic? Mentionez ca au trecut 2 ani de la deces, respectiv de la obtinerea certificatului de mostenitor.
Multumesc.
Va multumesc mult!
Buna ziua! Am fost l un notar pentru o legalizare de contract de vanzare-cumparare teren.Mi s-a oprit de catre acest notariat originalul-duplicat pentru o zi, pe motiv ca trebuie facute verificari la notariatul care mi-a facut acest act si mi-au dat o cerere de completat cu datele mele de contact si pentru GDPR.Este ok acest lucru? Eu stiu ca exista pentru astfel de verificari o baza de date nationala la care au acces toti notarii, nu se putea verifica acolo?
Am auzit de situatii "mai ciudate" privind actele de proprietate la notariate, iar acum stau cu frica pentru ca mi-am lasat actul acolo pana maine.
Imi puteti da un sfat?
MULTUMESC
Deci daca e aprobata anterior demisiei aceasta cerere de concediu, pot considera ca angajatorul este de acord si nu se mai poate razgandi asupra concediului meu, chiar daca ulterior se dovedeste a se afla in intervalul preavizului?Va intreb pentru ca lucrez intr-o firma cu o mare lipsa de personal si vreau sa le zic si temeiul legal in cazul in care imi vor interzice sa mai plec in CO.Multumesc mult
Am cerere de concediu odihna aprobata de 2 luni pentru perioada 04-15.07.2022, iar acum vreau sa-mi dau demisia?Mai pot lua acest concediu in perioada de preaviz?