avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate Tulbas Camelia Rita

Activitate Tulbas Camelia Rita

Titlu de proprietate imobil intravilan, Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti de ce documente am nevoie pentru obtinerea unui titlu de proprietate pentru casa si teren intravilan? Casa a fost construita de parintii mei iar terenul a fost al bunicii, dar extrasul CF nu mai e valabil, ca au intervenit tot felul de modificari ale suprafetei, facute in timpul comunismului. Multumesc!
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti de ce documente am nevoie pentru obtinerea unui titlu de proprietate pentru casa si teren intravilan? Casa a fost construita de parintii mei iar terenul a fost al bunicii, dar extrasul CF nu mai e valabil, ca au intervenit tot felul de modificari ale suprafetei, facute in timpul comunismului. Multumesc!
Bune ziua! Va rog frumos sa ma informati cum se face succesiunea dupa titluri de proprietate?
Multumesc frumos! nu se iau in considerare nici cei 4 ani de facultate la zi?
Am solicitat pensionarea anticipata partiala si mi-a venit de la Casa de pensii Decizia de respingere. Casa de pensii nu a luat in calcul un an de somaj pe care l-am avut, desi am depus Adeverinta de la Agentia de somaj. Inca nu ma incadrez, ca si perioada de cotizare, dar nu-mi place ca nu au luat in calcul anul de somaj. Ce sa fac? Trebuie sa ii atentionez in legatura cu acest lucru sau pot sa astept pana fac anii de cotizare si sa ii atentionez atunci in legatura cu faptul ca nu au calculat acel an de somaj?
Asta si vrem sa facem, dar nu sunt de acord cei care lucreaza terenul nostru sa se puna la locul lor, adica sa facem rocada. Ce e de facut?
Multumesc! Se reconstituie un drept de proprietate, cf Lg. 18/1991, Parcelele sunt invecinate: cea pe care avem titlu de proprietate si cea pe care o lucram efectiv.
Avem titlu de proprietate pe o parcela de 4,9 ha si in realitate lucram o alta parcela putin mai la stanga. Ce putem face cat mai simplu, sa punem actele in concordanta cu realitatea si sa obtinem extrasul CF?
Totodata, curtea casei e mare si o parte e obtinuta prin acele acte de cedare intre frati. Succesiune nu a fost facuta de la bunica incoace. De aceea intreb separat, ca fiecare bucatica de teren a fost dobandita altfel. Deci acele acte de cedare intre fratii tatei sunt valabile? Astea se refera doar la o parte din curte.
Abia acum ne dezmeticim si noi cu actele. Situatia e complicata, pt ca parintii nostri nu s-au ocupat de acte, Avem asa: casa si curte, unde sora mea a renuntat la succesiunea dupa tata. Acum a murit si mama si vrem sa punem ordine in acte. Pe de alta parte, avem doua suprafete mari de teren, pe care avem titlu de proprietate, astfel: Tata pe una din suprafete si pe cealalta suntem trecute eu, sora si mama.
Verbal, am convenit sa facem schimb si eu sa-i dau ambele terenuri pe care avem titlu de proprietate, iar ea sa-mi dea cota ei de mostenire dupa mama pt casa si curte. Ca valoare, schimbul ar fi aprox de aceeasi valoare.
De aceea intreb de acte, ca sa le punem in ordine. Vom merge si la notariat, normal, dar vrem sa fim sigure ca totul va fi in ordine.