avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate lavinia.serban

Activitate lavinia.serban

As dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva, in cazul unui SRL cu doi asociati, daca unul dintre acestia moare, ce se intampla cu partile sociale, actiunile? Ce demersuri trebuie efectuate la ONRC?

Multumesc
Daca am un contract pe achizitii, pe OUG. 34/2006 si beneficiarul nu a achitat, actiunea o pot inainta si pe OG.119/2007, sau exista o actiune speciala specifica materiei?
Am si eu o intrebare legata de o actiune in justitie in urma incheierii unui contract in baza OG.34/2006, in calitate de prestator.
Am efectuat serviciile solicitate conform caietului de sarcini, iar dupa incheierea evenimentelor si semnarea proceselor-verbale de receptie s-au emis facturi catre Beneficiar, care nu a binevoit sa le achite.

As vrea sa inaintez o actiune in justitie, insa as avea nevoie de mai multe informatii legat de aceasta problema si anume:

Cu actiunea trebuie sa ma adresez Tribunalului ? asta dupa cate am citit eu in OG.34.

Ce elemente ar trebui sa contina actiunea?


Multumesc,
As dori sa stiu si eu care este perioada de preaviz la un contract incheiat pe perioada determinata de 6 luni.
Multumesc.
La o licitatie criteriul de atribuire a fost pretul cel mai scazut al Taxei de Servicii perceputa de operatorul economic.
Unul dintre participanti a oferta in loc de 0 ca si taxa cum ar fi fost normal cu -2% mai putin fata de restul.
Cum pot contesta? Exista ceva legat de asta in legea 34?

Multumesc.
Răspuns la discuția achizitii publice
Este vorba de o licitatie cu mai multe faze, iar ultima faza este cea electronica.
In urma depunerii documentelor s-a constat ca au indeplinit cerintele 2 ofertanti, insa in urma evaluarii ofertelor financiare comisia a constata niste erori si a solicitat corectarea acestora. Ambii operatori si-au dat acceptul, insa in urma acestor corecturi unul dintre ei i-a scazut pretul ofertat cu cateva sutimi, iar celuilalt pretul a scazut foarte mult, de unde rezulta ca a refacut oferta.

Cum pot contesta asta?
In urma participarii la o licitatie comisia de evaluare a costatat niste erori aritmetice ale preturilor si a solicitat corectarea acestora. In urma recalcularilor, celor doi ofertanti li s-au modificat ofertele astfel:
primul - i s a modificat oferta cu cateva sutimi;
iar la cel de-al doilea, pretul s-a modificat foarte mult. ( de ex. de la 500 euro la 250 euro).
As vrea sa stiu daca exista o limita pt. corecturi?Cum pot contesta aceasta micsorare?
Discuție Proces penal
Buna seara,

As avea si eu o intrebarea si anume:

Dupa cate termene motivate de neprezentare te poate aduce cu mandat intr-un proces penal in care ai calitatea de inculpat?

Exista reglementat undeva asta? pentru ca in Cpc. nu este specificat.


Multumesc,
Imi cer scuze, eu sunt tertul pentru care s-a realizat spotul.
Buna dimineata,
As avea si eu o intrebare legata de drepturile de autor.
Problema sta in felul urmator:
Exista un contract de prestari servicii incheiat intre 2 firme, furnizor si beneficiar pentru realizarea unui spot publicitar pentru un tert.
Prin contract Furnizorul cedeaza beneficiarului dreptul excusiv de a comunica public, de a reproduce, prin orice mijloace , integral, partial pe teritoriul Rom., precum si dreptul exclusiv de a distribui, cu titlu gratuit originalul sau copiile.
Cesiunea drepturilor mentionate are caracter exclusiv, iar furnizorul da dreptul beneficiarului de a autoriza la randul sau, in limita exclusivitatii cesiunii, publicarea sau traducerea a spotului catre terti.
Eu in calitate de tert nu am incheiat nici un fel de contract cu nici una din persoanele care au participat la realizarea spotului.
Cu privire la cele relatate am cateva intrebari si anume:
1. Eu ca si tert am vreo raspundere fata de persoana a carei voce apartine spotul si eram obligat sa inchei contract de drepturi de autor daca acesta nu a fost realizat de mine, nici in sediul meu si remuneratia s-a platit catre beneficiarul furnizorului artistului?
2. In acest caz titularul se poate indreta impotriva celor care folosesc spotul ?
3. Daca exista vreo raspundere care ar fi actele normative in baza carora raspunde tertul?


Va multumesc,