avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate alinaa80

Activitate alinaa80

Răspuns la discuția okazii.ro
Problema este ca vanzatorul este o persoana fizica. Deci ANPC sau Protectia Consumatorului cad. Nu Okazii.ro este vinovatul. Responsabilitatea pentru anunturi apartine vanzatorilor. E ca si cum ai da in judecata un ziar care a postat anuntul cuiva la mica publicitate.
Discuție okazii.ro
Am cumparat o tricicleta de pe okazii.ro si mi-a venit produsul dar alta marca, dovada sta anuntul postat de aceasta pe care il am si listat si tot in anunt , in descrierea produsului era specificat ca arata ca nou. In discutiile pe care le-am avut pe mess aceasta persoana afirma ca produsul respectiv este folosit de cel mult 3 ori dar la deschiderea coletului am constatat ca produsul are urme clare de folosinta indelungata si este tot zgaraiat. Am contactat telefonic vanzatorul si initial a fost de acord sa-m inapoieze banii dar ulterior si-a schimbat punctul de vedere, refuzand acest lucru. totodata a recunoscut deschis ca stia ca produsul este de alta marca ( inferioara calitativ ) dar a pus descrierea " de reclama si orientativa" . E ca si cum as fi dat banii pe un BMW folosit de 3 ori si as fi primit o Dacie demna de programul Rabla. Toate aceste discutii s-au purtat pe Yahoo Messenger, in scris.
Am vreo sansa cu aceste discutii si dovezi sau la judecatorie trebuie sa demonstrez lantul amintirilor ( ca cea cu care am vorbit este intr-adevar cea care a postat anuntul de vanzare si tot cea care mi-a expediat produsul etc. )

Am fost la politie si am facut plangere dar raspunsul lor a fost ca nu e inselaciune pentru ca am primit totusi o tricicleta, nu sunt de acord cu rezolutia lor si de asta vreau sa merg mai departe in instanta.
Răspuns la discuția probe
Am cumparat un produs de pe okazii.ro si mi-a venit produsul dar alta marca, dovada sta anuntul postat de aceasta pe care il am si listat si tot in anunt , in descrierea produsului era specificat ca arata ca nou. In discutiile pe care le-am avut pe mess aceasta persoana afirma ca produsul respectiv este folosit de cel mult 3 ori dar la deschiderea coletului am constatat ca produsul are urme clare de folosinta indelungata si este tot zgaraiat. Am contactat telefonic vanzatorul si initial a fost de acord sa-m inapoieze banii dar ulterior si-a schimbat punctul de vedere, refuzand acest lucru. totodata a recunoscut deschis ca stia ca produsul este de alta marca ( inferioara calitativ ) dar a pus descrierea " de reclama si orientativa" . E ca si cum as fi dat banii pe un BMW folosit de 3 ori si as fi primit o Dacie demna de programul Rabla. Toate aceste discutii s-au purtat pe Yahoo Messenger, in scris.
Am vreo sansa cu aceste discutii si dovezi sau la judecatorie trebuie sa demonstrez lantul amintirilor ( ca cea cu care am vorbit este intr-adevar cea care a postat anuntul de vanzare si tot cea care mi-a expediat produsul etc. )
Discuție probe
Va rog sa-mi spuneti daca discutiile pe messenger pot constitui probe intr-un proces. Mulțumesc!
Răspuns la discuția trimitere in instanta
Va multumesc pentru raspunsuri, am sa merg mai departe, doar ca trebuie sa-mi caut un avocat care sa ma reprezinte, sa nu bat drumul Suceava - Bucuresti.

Daca este cineva interesat de acest proces rog sa-mi lase un mesaj.

Multumesc.
Buna ziua. Am achizitionat un produs de pe okazii.ro, respectiv o tricicleta si am primit-o insa nu este marca dorita chiar daca este identica ca design cu cea pe care as fi vrut sa o achizitionez dar calitatea este mult inferioara si expresia ‘‘TRICICLETA BIEMME CA NOUA” se referea la toate componentele zgârâiate, murdare cu urme evidente de folosire îndelungată. Am depus plangere la politie pentru inselaciune si astazi mi-au comunicat ca nu este vorba de asa ceva, ca ei nu pot continua cercetarile pentru ca persoana respectiva mi-a trimis tricicleta chiar daca am fost mintita atat asupra marcii tricicletei cat si a uzurii acesteia. Tot ei mi-au comunicat ca o pot da in judecata dar ca nu merita efortul, suma e mult prea mica, e vorba de 220 lei si sunt in joc nervii mei.

Am salvat anuntul de vanzare al tricicletei, discuţiile de pe messenger pe care le-am purtat si din care reiese intentia ei de a ma face sa cred ca este alta firma si ca produsul este nou nout, folosit de maxim 3 ori, chitanţa cu care ea a achiziţionat produsul şi factura emisă de C.N. Posta Romana S.A. la ridicarea
coletului.
Tricicleta pe care as fi vrut sa o achizitionez ajunge in magazin la suma de 350 lei iar cea pe care am primit-o, noua, costa 230 lei iar vanzatorul mi-a spus ca a dat pe ea suma de 350 lei, asadar asta a fost intentia ei de la bun inceput , sa cred ca este alta marca, ca sa o poata vinde la pretul ei de noua, chiar daca arata intr-o stare deplorabila.

Eu doresc sa apelez la instanta, nu vreau sa ma opresc aici indiferent de durata procesului. Persoana de la care am achizitionat tricicleta este din Bucuresti iar eu sunt din Suceava si doresc sa stiu carei instante judecatoresti ma adresez si eventual daca as putea avea castig de cauza.

Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Va multumesc mult, sunt cu inima impacata!
O zi buna!
Buan ziua. Sunt in concediu crestere copil pana in luna august cand copilul face 2 ani si pe drum mai avem un copilas care are 2 luni, se va naste pe la sfarsitul lui ianuarie 2011. Doresc sa stiu in ce conditii pot sta si cu el acasa doi ani , in concediu crestere copil , avand in vedere ca trebuie sa ma intorc la serviciu din august? Trebuie sa am platita contributia la asigurari sociale cu min 12 luni inainte de nasterea acestuia sau se ia in calcul si perioada in care am stat in concediu cu primul copil. Si daca am dreptul sa stau acasa cum se calculeaza indemnizatia pentru cel de al doilea copil? Se cumuleaza cele 6 luni lucrate cu cele 6 de indemnizatie si se afce media, sau cum?

va multumesc anticipat!
elenaerdei a scris:

Ati scris ca la inceputul lunii decembrie ati achitat rata cu numarul 9...pentru ca este termen de pasuire de 15 zile.Deci stiati ca ati intarziat,dupa care nu se mai stie nimic.Ati pierdut contractul dar nu ati cerut un duplicat,ceva.
Ciudat este ca si cei de la asigurari au pierdut evidentele.
Obligatia de plata era a dumneavoastra,de regula este specificat in contracte ca asiguratorul nu are obligatia de a va anunta ulterior.Nici agentul.
In polita de asigurare este cuprinsa si esalonare rate:suma si data la care trebuie achitata.
Desigur ca sunt anuntati clientii,au tot interesul sa faca asta.
Aveti ultima chitanta,acolo nu scrie pe ce luna este prima de asigurare platita?
Asa este normal,ati platit intr-o anumita data,dar aferent carei luni?
Poate va ajuta chitanta aceea.

Da, stiam ca am intarziat dar nu stiam daca mai am sau nu rate de platit si la ultima rata achitata de mine am uitat sa intreb , asa ca la inceputul lunii ianuarie am fost sa intreb si sa achit o eventuala rata daca mai exista, insa mi s-a spus clar si concis ca nu mai sunt rate de achitat. Pe chitante nu scrie ce rata e , parca pe prima scria rata 1, in rest nimic. Se pare ca aici n-au avut niciun interes, adica stiu sigur ca nu a fost rea vointa ci neglijenta.
Va multumesc pentru raspunsuri.
mircea_c a scris:

Buna....daca ai o dovada scrisa k cei de la firma de asigurari ti-au spus ca nu mai ai nimic de platit poti sa-i dai in judecata si castigi procesul.....din pacate asigurarea casco este o asigurare facultativa(cat platesti esti asigurat).....daca daunele se ridica la o suma f mare poti aranja cu inspectorul de daune:D.....citeste cu atentie contractul de asigurare.......firma de asigurari nu este obligata sa te anunte, asta revine agentului de asigurare care ti-a incheiat polita.............


Din pacate nu am nicio dovada scrisa, daunele se duc undeva intr-o mie de euro.
Sa inteleg ca inspectorul care mi-a incheiat asigurarea poate fi tras la raspundere?...e aceeasi pers care mi-a spus ca toate ratele sunt achitate.