avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate etudor

Activitate etudor

Răspuns la discuția mostenire
Nu am stiut de ce ne cheama si nu am avut testamentul.Acolo atat ne-au spus-nu intra in succesiune ca cei decedati.Am omis sa va spun ca ei ,copiii bunicului au fost 4 frati,tot cuprinsi in testament, asa spune mama. Unul din ei a murit de mult si am am omis sa mai spun de el dar si el a fost cuprins in testament. Dupa moartea bunicii 2 dintre frati care locuiesc acolo si-au mai construit cate o bucatarioara si apoi au facut cu bunicul act de v-c si pe ce le-a lasat prin testament si pe ce au construit dar testamentul nu s-a anulat aramas asa cum a fost.Dupa moartea bunicului au deschis o noua succesiune.DECE nu stiu.La succesiune nu au mai bagat decat camera data tatalui nostru si a inca unui frate care are vila acolo in Sinaia.De fapt succesiunea a deschis-o acesta ce are cealalta camera (cel cu vila) si la sucesiune au fost cuprinsi : noi cei 2 nepoti fara mama, ce aveam o camera si aeea refacuta de tata si inca alti 2 nepoti si 2 copii ai bunicului,in total s-a imartit in 6 parti dar numai camera noastra nu si a celui ce are vila .El a primit-o prin succesiune integral. D-voastra spuneti ca acea camera ce ne-o lasase ambii bunici ramane mamei si noua ,celor doi copii.Eu asa am inteles .DIN suflet va rugam spuneti-ne ce posibilitati avem ca acea camera sa ne ramana noua conform testamentului. Eu consder ca e inafara legii ce a facut acea notarita- Daca fac un memoriu si atasez copia testamentului si copia acestei sucesiuni unde o trimit? la ce for superior al notarilor din jud Prahova?Va rog ajutati-ne daca se poate,poate nu mai ajungem la tribunal ca si asa nu mai sunt banica tre sa-i dam la CAR pe cei 8 mil-dela taxa de mostenire /succesiune. multumim anticipat.


Răspuns la discuția mostenire
Decesul bunicului care a murit la 2 ani dupa bunica a fost anul tecut,in dec 2010..Acum s-a facut succesiune dupa bunicul la care mama a fost exclusa si ne-au bagat dosr pe noi cei 2 nepoti la sucesiunea cu obiect::camera noastra si a altui frate ce traieste ;camerele celorlalti 2 copii nu au fost bagate-n succeiune ca facusera act de v-c cu bunicul cat a trai pt. partea lor.dar la sucesiune au intrat cei 2 COPII CARE SUNT IN VIATA plus noi 2 nepoti si altI 2 NEPOTI AI FRATELUI CELALALT DECEDAT .FRATELE CELALALT-care traieste A RAMAS CU CAMERA lui neatinsa--
,NUMAI NOI, NU!...Camera noastra se imparte la 6 PARTI(2 copii ce-s in viata +4 nepoti)
E normala judecata" Notarului" din Sinaia?MAMA s-a necajitasa mullt mai ales ca a dat si 800 lei noi partea ei din taxa de succesiune si nu ne-am ales cu nimic . Saracul,bunicul tot zicea : Ti-am lasat taica, camera asta sa aveti si voi unde sa trageti!...si s-a ales praful de ea!V-am zis motivatia lor a fost ca "tata e mort "si nu-s parintii mame, ci socri!Mai putem rezolva ceva? Daca e vorba de instanta,nu mai avem bani de cheltuit ca mama e pensionara si abia ii ajung banii de la luna la luna.Ne putem adresa forului superior al notarilor? unde?
Discuție mostenire
Buna ziua!Am o mare nelamurire. Prin testament,inainte de a deceda bunicii mei din Sinaia ,au lasat mostenire fiecaruia dintre cei 3 copii cate o camera din casa lor ca sa aiva si ei unde veni si dormi cu nepotii lor cand au timp liber sau concedii de odihna. Anul trecut a murit si tata ,unul dintre copii binicilor. Mama,sotia legala a tatatalui meu s-a dus la camera ce o avea drept mostenire si i s-a spus de ceilalti frati ce traiesc ca nu mai are nici un drept asupra camerei daca a murit tata. EXISTA o astfel de lege in ROMANIA prin care ni se ia acest drept de mostenire lasat de bunici prin testament? Au pus-o de a semnat si o hartie in acest sens. Fiind luata pe nepregatite,mama nu avea ochelarii la ea.A semnat si acasa a vazut ca intradevar scrie ca nu mai are drept de mostenire dupa moartea tatalui meu. CE putem face? Va rog dati-mi o mana de ajutor! multumim.
Buna ziua!
Nepotul meu,a absolvit facultatea de Informatica si anul trecut si-a luat si masteratul.
Pe diploma lui de absolvire a masterului scrie: "informatica economica." INTREBARE : daca el se incadreaza in legea (sau ordonanta)prin care cei ce lucreaza in " IT" sunt scutiti de impozit pe salariu? Daca da,va rog sa imi spuneti conform carei legi( - numarul legii si data cand a intrat in vigoare )poate beneficia de acest drept.
(nicolescuelena@yahoo.com)
Stimata doamna avocat, eu am platit pensie lunar ,minim 700roni. E vorba de hotarari date intre timp de marire sau micsorare de pensie care m-au trimis inapoi cu un an,sau mai mult.Fosta sotie nu mi-a facut nimic scris prin care sa ceara sa platesc dar era hotararea .eu am incercat sa recuperz in limita posibilitatilor in careva luni ,dar suma a crescut enorm dela 700 la 1100roni si cand am primit hot era deja trecut un timp aproape de 2 ani si nu am putut recupera suma caci hot a fost data dela data cand a inregistrat cererea,incluzand si perioada primului proces de marire la care nu ma fost citati nici eu,nici procuratoarea si nici avocata ce ma reprezenta,proces ce a avut ca urmare casarea hotararii in urma recursului meu dar la recurs sa dat plata nu de cand am facut recurs ci de cand a fost inregistrata cererea de marire de catre sotie. lucrez inafara si viata e grea ,chiriile mari ,criza... si m-au stramtorat ..VORBESC de perioada 2005- 2007 pana cand sa dat hot de 1100roni . cand sa dat hot am inceput sa platesc normal dar recuprarea nu sa mai putut face. si pentru perioada de inceput i-am dat 800euro dar gresala a fost ca am pus-o sa semneze..si nu a mai recunoscut nimic...care e parerea dumneavoastra vizavi de cele relatate in mod cinstit,adevarat?
?



Am consultat un avocat si mi-a spus ca intra sub incidenta retinerii sumele aferente lunilor ,cu3 ani in urma dela data inceperii cererii de executare silita ,valabl fiind termenul de 3 ani impliniti pt sumele datorate de ambele parti DACA DEMERSURILE DE EXECUTARE INCEP LA 1 APRILIE 2010 SE POT RECUPERA SUME DIN 1APRILIE 2007 SI PANA LA 1 APRILIE 2010
ACESTA A FOST SFATUL DAT DE UN AVOCAT,FOST JUDECATOR.
E valabil acest sfat?
Va rog sa-mi raspundeti!multumesc!




















1
asta am inteles si stiuca recupereaza sumacarece trecutadar eu sunt patiot.am avut trecuta o suma ,pt care am platit si taxa si intre timp,pana la ultima faza mi sa facut o retinere adusa de partea adversa ,mai veche si la acea retinere executorul a facut 2 pagini de calcule spunand ca a adus suma la zi iar val initiala a etinerii ajunsese la inca jumatate din suma /zice ca era vb de procent de inflatie/si am renuntat la acea ex care am considerat-o ilegala . eu aveam de recuperat o suma fara acea retinere majorata,majorata.. eu am intrebat daca din suma ce trebuia recuperata e voie a se retine alte sume pretinse de partea adversa,ce nu au legatura cu acest proces de partaj

multumesc,Leonard
nu mi-ati raspuns daca e normal ca suma sa fie supusa calcularii procentului de inflatie.../pe anii din urma/.
multumesc,Leonard
In 15 dec 2005,dupa divortul de sotie,prin Hot Inst.Judec .mi sa stabilit pensie alimentara pt baietel de 700lei,incepand cu 15 iunie cand am introdus actiunea de divort.Am inceput plata cu 1. 01 2006.Cand am putut,am platit cate 900 lei pe luna ,spre recuperare timp de 9 luni in anul 2006.Dar,fara sa fiu anuntat nici eu ,nici parintii mei unde mi-am ales domicilu,nici avocata ce ma reprezenta,pe 29 03 2005 ,ex- sotia a inaintat proces de marirea pensiei (la nici 2 luni dupa ce am primit Hotararea),proces desfasurat pe ascuns timp de 1 an si in 2007 ,ex-sotia mi-a trimis printr-o nepoata Hotararea de marire a pensiei dela 700lei la 1200 lei.Bineinteles ca am facut imediat recurs pe 26 03 2007 iar la prima infatisare am recuzat judecatorul fiind o pila de-a sotiei si a venit altul...dar?..in 30nov 2007 aceasta noua instanta a hotarat marirea pensiei la 1100 lei dar tot cu data de iunie 2005 CUM a FOST POSIBIL? inca nici acum nu mam dumirit !AM recuperat in 2006 APROAPE 3 LUNI SI DE ATUNCI AM PLATIT PENSIA NORMAL nemaiputand recupera Cum sa traiesti dint-un salar si sa dai si atatia bani mai ale ca sa judecat in lipsa ,fara noi ,se cheama pare-se LIPSA DE PROCEDURA

dar daca sunt pile ,totul e posibil la noi. am ajuns dupa 5ani si la final de partaj.Din sulta ce tre sa mi-o dea ,tot prin pile vrea sa-mi retraga suma aceasta de bani. si vrea sa mi-o reactualizeze...cu procente de inflatie (zice executorul ) 1)E normal sa mi se popreasca din sulta ce e spre executare?
2) E normal sa fie supusa procesului de inflatie?
3)Daca e vb de banii din 2002 -2006 nu intra sub incidenta prescrierii?
VA rog mult raspundeti-mi la ce sa ma astept?
Am rugat-o pe vecina sa va contacteze spre a ma ajuta.
Multumesc,LEONARD DUTA
Daca copilul a fost incredintat mamei si mama si-a reluat numele de familie avut inainte de casatorie,tatal copilului nu mai face parte din familia acestui copil chiar daca mama si-a reluat numele de fata?(in timpul casatoriei familia se numea STANCIU FLORIN si STANCIU FLORICA -sotii - iar copilul Stanciu Ioana
Dupa divort,mama se numeste IVANOV FLORICA copilul STANCIU IOANA si tatal STANCIU FLORIN .Eu consder ca familia copilului este formata din FLORIN si FLORICA chiar daca ei sunt despartiti. Mama sustine ca tatal are alt nume si nu face parte din familia copilului.,ca familia copilului e formata acum din mama si bunicii materni.... ARE dreptate?