avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate ieronims

Activitate ieronims

Am si eu o nelamurire:
Cum poate instanta sa decida , ca P.V. este legal si temeinic intocmit ?!?!?... daca acesta prezinta in 6 locuri modificari grosolane (marca auto , viteza mai mica , amenda mai mica, puncte penalizare mai putine...) facute de agentul de circulatie .
Recursul il fac deoarece decizia instantei , ma readuce in situatia de acum 6 luni si anume , de a nu putea plati aceasta amenda ... aveti vreo idee , cum pot sa ies mai usor din acest cerc vicios ?
Va multumesc pentru raspunsuri !
Revin dupa 6 luni ...
Am fost la judecatoria sectorului de care apartin si am lasat plangerea ... m-am prezentat tot acolo cand mi s-a spus si doamna judecatoare mi-a spus ca o sa trimita o cerere politiei rutiere din PH , pentru a vedea si celalalt PV de la politie (sa le compare).
Mi s-a mai spus ca nu este obligatoriu sa mai particip la urmatoarele procese si ca pot solicita , ca decizia judecatoreasca sa-mi vina prin posta la domiciliu .(lucru cu care am fost de acord)
De atunci si pana acum mi-au venit vreo 5 citatii de la judecatoria Ploiesti ...( in cutia postala , fara confirmare de primire)
Nu m-am mai prezentat la niciun proces si am asteptat decizia acasa .... care a venit : " Respinge plangerea .... ca neintemeiata ...... mentine PV ca fiind legal si temeinic incheiat .... "
Au respins plangerea, pe motiv ca nu am facut dovada ca achitarea PV a fost refuzata de Adm.Financiara.
Bineinteles ca o sa fac recurs in termenul legal de 15 zile de la comunicarea deciziei .... dar , cand incep sa se numere alea 15 zile ?Mentionez ca am gasit decizia in cutia de scrisori ... fara confirmare de primire .
Asa ca daca eram in concediu sau eram plecat de acasa cateva zile , eu nu primeam nici citatiile nici decizia ...
Recursul se poate comunica judecatoriei din PH si printr-o scrisoare sau numai personal ???
Multumesc anticipat pentru rabdarea de a citii mesajul meu.
cioan a scris:

dupa parerea mea, pentru anularea procesului verbal de catre Judecatorie sunt necesare si probe care sa probeze nevinovatia. Corectarea cuantumului amenzii fara confirmarea acesteia duce la anularea procesului verbal, fara sa anuleze si sanctiunea.
ing. dipl. Ioan Ciobanu - expert tehnic auto


Multumesc pentru raspunsuri.
Eu nu vreau sa-mi dovedesc nevinovatia pentru ca sunt vinovat si recunosc asta.
Problema este ca nu pot sa platesc aceasta amenda si asta nu este din vina mea , practic aceasta plangere trebuie facuta in sensul acesta, iar cel de la Politie mi-a spus ca se poate anula amenda prin aceasta plangere .
Eu vreau sa platesc aceasta amenda la jumatate asa cum am incercat sa fac in primele 2 zile lucratoare iar daca se poate anula , cu atat mai bine pentru buzunarul meu .

Salutare !
Am fost oprit de catre un echipaj al Politiei Rutiere pe raza jud. Prahova pentru depasirea vitezei legale in afara localitatii .
Agentul mi-a intocmit un proces verbal cu sanctiunea respectiva pe care l-am semnat, deoarece am recunoscut ce am facut si asta e, gresesti ... platesti.:">
Problema este ca agentul a gresit in PV suma care o aveam de platit si a ingrosat cu pixul peste suma gresit scrisa pe cea corecta .
Am fost la Circa Financiara sa platesc amenda si nu au vrut sa primeasca PV , pe motiv ca este modificata suma si nu are nici o stampila care sa ateste modificarea in PV .
Am fost la Politie si mi-au spus ca pe chestia asta pot sa anulez amenda si punctele de penalizare printr-o plangere facuta la Judecatorie .
Eu am domiciliul in Bucuresti si PV a fost facut in jud.Prahova , unde trebuie sa ma duc sa fac aceasta plangere , la Ploiesti sau in Bucuresti ? La Politie sau la Judecatorie ?
Si cam ce inseamna acesata plangere ? E bataie mare de cap , dureaza mult , se rezolva prin aceasta metoda ?
Multumesc anticipat!