avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate florifrumoase

Activitate florifrumoase

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspuns
Dar faptul ca eu i-am dat voie verbal sa aduca masina pentru cateva zile nu inseamna ca mi-a incredintat-o mie sa am grija de ea?
El mi-a cerut sa deschid lacatul de la poarta ca isi ia masina, dupa care s-a razgandit si a refuzat.
I-am trimis mesaj ca daca nu o ia pana azi eu voi inchide din nou poarta cu lacat.
Daca vine pe urma si sparge lacatul si scoate masina si pleaca ce fapte savarseste.
Eu consider ca daca mi-a incredintat-o acum trebuie sa aiba acordul meu sa o ia inapoi pentru ca a refuzat sa o ia asa cum i-am comunicat.
Deci eu raspund de acea masina, nu este incredintata mie in curte?
Daca se intampla ceva cu masina pe care mi-a incredintat-o eu am o raspundere .
Deci nu trebuie sa aiba acordul meu sa o mai ia dupa expirarea termenului nerespectat si al refuzului?
Nu mi-a lasat chei si acte.
Nu stiu daca este furata este a lui sau nu.
Daca se intampla un incendiu si eu nu detin cheile sa o pot scoate urgent imi poate lua foc si casa ca este langa fereatra casei.
Daca nu vrea sa ia masina nu este obligat sa lase cheile?
Daca vine politia si intreaba datimi actele de la masina din curte sa vadem ce este cu ea in curtea voastra eu ce zic?
Cum motivez daca este furata sau a cui este ?
Are numere de inmatriculare la SUCEAVA iar casa este in TELEORMAN
Daca ar fi masina lui avea obligatia ca in termen cred de 30 de zile sa o inmatriculeze in Teleorman unde domiciliaza .

Buna ziua
Amsi eu o problema de discutat.
O ruda decedata de noua luni.
Nu are familie, divortat de circa 35 de ani nu a avut copii.
Noi suntem tulpina urmatoare, sunt in posesie, am chei si totul este incuiat de mine si in posesia mea.
Am platit impozitul si datoriile decedatului.
Zilele trecute un vecin din sat m-a rugat sa-l las sa introduca o masina in curte ca nu are unde sa o tina pentru cateva zile, dar am fost pacalit.
Dupa aceea a zis ca vrea sa cumpere el casa.
i-am zis un pret si nu a fost de acord.
Atunci i-am cerut sa scoata masina din curte si refuza sa o mai scoata .
L-am somat pe watsap sa scoata masina pana azi la ultima ora a zilei.
El acum incerca sa imi interzica mie sa mai intru in curte si m-a amenintat sa nu mai intru eu.
EU AM TOATE CHEILE SI PANA ACUM TOT NUMAI EU AM FOLOSIT SI POSEDAT CASA SI CURTEA.
CE FAC SA SCOT MASINA LUI DIN CURTE , CE FAPTE SAVARSESTE SI CE TREBUIE SA FAC .
VA ROG URGENT CA SA ACTIONEZ MAINE LA PRIMA ORA.
EL NU ARE NICIUN DREPT SI VREA SA FACA POSESIE PRIN ACEASTA MASINA DIN CURTE CA SA NE OBLIGE SA-I VINDEM.
Va rog sa ma ajutati cum sa procedez.
Va multumesc.
Buna seara
Va rog poate cineva care a avut ceva asemanator.
In ziua de azi omenirea a ajuns ca ursii aceia care vin in sate
peste oameni nevinovati si le omoara animalele ca sa
faca rau si traiasca ei bine furand o oaie.
Nimeni nu stie nimic.
multumesc
Buna ziua
Va rog cer ajutor la oricine doreste sa imi ofere cat de cat o solutie ce ar trebui sa fac
multumesc si sper ca ma puteti sprijini va rog cu o solutie.
ok multumesc
Multumesc pentru raspuns ,din Bucuresti sunt. A trecut orice termen . As vrea sa se implice cineva sa ma ajute .
La sectorul 1.
Deci se poate actiune in anulare? Puteti sa ma ajutati mai mult?
Va multumesc fff mult
Buna seara, va rog are cineva o opinie despre speta nulitate sau anulare tranzactie ,va rog incerc sa gasesc pe cineva care ma poate ajuta .multumesc
Buna ziua

NULITATE absoluta contract de tranzactie partaj intre soti.

Eu cred ca la divort mi s-a incalcat dreptul de proprietate asupra donatiei pe care o aveam de la un tert numai in favoarea mea.
Donatia am primit-o in timpul divortului.
Judecatorul a considerat-o bun comun , care a fost data fara acordul si fara vointa mea fostei sotii printr-o tranzactie pe care nu am facut-o nu am semnat-o si nu o recunosc, nu am depus la instanta tranzactie si in hotarare judecatorul spune ca am fost lipsa si nu am avut avocat .
Eu am eram grav bolnav si nu mai puteam merge, urma sa ma operez de coloana, ceea ce am facut mai tarziu.
Cum s-au petrecut evenimentele:
Dosar separat de divort unde surprinzator s-a pronuntat si pe partaj la un singur termen.
Dosar separat de partaj care in final este perimat prin lipsa partilor, am primit sentinta.
Eu am introdus actiune divort din cauza ca eram bolnav si aveam si copilul care locuia cu mine si intretinut la scoala in Bucuresti.
Fosta sotie locuia in orasul Videle singura.
La dosarul de divort nu exista niciun capat de cerere cu privire la partaj.
Partajul a fost separat.
La partaj s-a cerut de ambii impartirea in mod egal de 1/2 a tuturor bunurilor.
In timpul divortului fiind separati in fapt.
In timpul divortului la EU am primit o donatie de teren unde NU s-a dispus si in favoarea fostei sotii , pentru ca nu am vrut, pentru ca eram despartiti, separati de multi ani inainte de divort.
Donatia este cu act notarial autentic, este numai pentru mine numai pe numele meu.
Inainte de introducerea actiuni de partaj, am donat unei persoane 1/2 din donatia primita, deci inainte de a incepe partajul.
A fost inregistrat dosarul de PARTAJ unde s-a solicitat partajul bunurilor 1/2 si au fost depuse trei acte de la trei case care erau bunuri comune.( Donatia era separat de aceste bunuri)
Dar nu am depus nici eu nici fosta sotie actul de donatie al meu din care de fap am instrainasem imediat 1/2 din suprafata terenului primit prin donatie.
Deci nu exista depus la partaj ca bun comun DONATIA si nici o tranzactie sau un inscris de invoiala asupra bunurilor pentru partajare exista solicitare 1/2 fiecare.
S-a dat termen ca sa se discute conexarea la termenul urmator cele doua dosare , dar am lipsit amandoi si s-a suspendat cauza la partaj.
In aceeasi zi cu partajul a fost si divortul la alt complet eu am fost lipsa si aici, se zice ca ea s-a prezentat numai la divort si ar fi depus ea un inscris de mana cu bunuri numit tranzactie la dosarul de DIVORT in lipsa mea, dar care nu exista nicaieri si se si pronunta instanta in aceeasi zi .
Pronuntare pe loc , fara acordul meu si fara semnatura sau sa dispun ca la donatie sa fie si ea trecuta ca sa fie bun comun, mai mult 1/2 din teren era instrainat la acea data.
Dosarul de partaj s-a suspendat pentru lipsa partilor, s-a repus pe rol de instanta din oficiu si s-a perimat tot prin lipsa partilor, in care sunt actele de la casele impreuna pe care le aveam bunuri comune pentru partaj, dar la partaj nu este actul de donatie pentru ca nu era bun comun, pentru ca era doar al meu si nici tranzactie pentru ca nu exista.
Fara sa stiu ca instanta s-a pronuntat ,am fost cautat de fosta sotie si la cererea ei am vandut o casa legal cu act notarial , impreuna cu contract casa unde aveam domiciliul in Bucuresti, pe care a trecut-o si in acea numita tranzactie de care nu stiu.
Practic daca stiam ca este data ei nu mai puteam sa o vindem impreuna pentru ca peste 30 de zile aparea hotararea si vindea singura fara mine.
Donatia mea care era déjà instrainata de mine cat si casa respectiva le detine ea dupa divort doar cu acte dar in realitate sunt vandute si in posesia cumparatorilor.
Mie mi s-a incalcat dreptul la proprietate de la donatie .

Va rog exista solutie de rezolvare?
Daca da intram in contact pentru a va prenta cauza si actele.
Stabilim pretul si faceti actiunea imediat.
Multumesc