avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate lujerului

Activitate lujerului

Multumesc pentru raspuns!
Clasare, ce urmeaza?
Buna ziua! Dupa ce am obtinut ordonanta de clasare, astept notificare din partea politiei rutiere de suspendare a permisului? Sau dreptul de a conduce se suspenda automat.? Fiind stare de alerta si daca nu primesc nici-o instiintare, pot circula pana la ridicarea starii de alerta +10 zile dupa?
Multumesc! O zi frumoasa!
Buna ziua! Au aparut modificari la pensia anticipata urmare a unei decizii a Curtii Constitutionale legate de existenta unui handicap? Adica nu mai conteaza perioada de dobandire a handicapului?
Multumesc pentru raspuns! Daca va fi cazul, as putea apela la serviciile dvs?
Sarut mana! Daca au trecut mai mult de 30 de zile de la eveniment, fara ca sa existe un CML, se poate solicita de catre cineva o evaluare medicala a victimei?
Buna ziua! Daca am serviciul la 51 km de casa, am vreo varianta de a obtine anumite avantaje ? Includerea transportului in timpul de munca, anumite bonificatii, etc?
Buna ziua! Am postat aceste intrebari pentru ca ma aflu intr-o situatie comparabila. Am acrosat un pieton pe trecerea de pietoni cu consecinte medicale minime. Victima a declarat la politie ca nu depune plangere penala.Totusi la locul accidentului a sosit o ambulanta care a facut o evaluare a leziunilor suferite. Am ajuns la o intelegere cu victima sa nu depuna plangere si sa nu scoata CML. Personalul de pe ambulanta va trimite fisa de constatare la IML si e posibil sa se emita un CML chiar daca victima nu a soliocitat acest lucru?
Multumesc! Toate cele bune!
Cumparare vechime? Se poate cumpara vechime daca de exemplu mai am 3 ani pana la o eventuala pensionare anticipata? Daca achit din mana pot iesi la pensie mai devreme?