avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Activitate teo0605

Activitate teo0605

Buna ziua. Munca mea este de teren. Nu m-ar fi deranjat accesul la date, gps ,sau trafic. Dar ma deranjeaza ca s-a cerut instalarea unei aplicatii cu acces total.( In speta, camera video, apeluri, agenda ,etc) . Se pare ca armele sunt la angajator. Ramane sa vad cat de departe se ajunge cu imixtiunea in viata privata. Multumesc !

hotumattua a scris:

Din câte înțeleg eu, telefonul este un fel de computer de serviciu, care aparține angajatorului și poate fi folosit exclusiv în interesul serviciului. În consecință ce aveți de ascuns? Nu precizați nimic legat de specificul activității, dacă aceasta se desfășoară și în afara sediului, caz în care mobilul poate arăta angajatorului unde sunteți și, dacă sunteți unde ar trebui să fiți.

Dacă nu vă convine, vă stânjenește în alte "activități" decât cele legate de serviciu, asta este, nu rămâne decât să vă dați demisia; mai există și alți angajatori.

teo0605 a scris:

Buna ziua. De curand angajatorul meu a decis sa ne inmaneze telefoane "de serviciu" pe care au cerut sa dam acces total la supraveghere, parole, date mobile,gps etc. E normal sa acceptam asa ceva? Ma simt supravegheat si urmarit fara sa am nici cel mai mic control asupra device-ului. Pot refuza accesul de control la telefon? Multumesc!




Buna ziua. De curand angajatorul meu a decis sa ne inmaneze telefoane "de serviciu" pe care au cerut sa dam acces total la supraveghere, parole, date mobile,gps etc. E normal sa acceptam asa ceva? Ma simt supravegheat si urmarit fara sa am nici cel mai mic control asupra device-ului. Pot refuza accesul de control la telefon? Multumesc!