avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate petrecristinel

Activitate petrecristinel

Multumesc pentru raspuns. Dar se pare ca un singur apartament a devenit proprietar al acestei tevi. Deci urmeaza sa avem grija la nesfarsit de aceasta teava? Daca acest proprietar nu isi plateste consumul si il debranseaza ,noi asociatia trebuie sa suportam cheltuielile de rebransare? Noi cele 19 apartamente care ne-am facut contracte separate am renuntat din anumite motive(plateam ce nu consumam!!!)
Tevile de apa de la subsol.
Tevile de la subsol mai sunt parte comuna daca din 20 de apartamente care sunt debransate de la teava de apa rece doar un singur apartament mai este alimentat de la aceasta teava. noi celelate apartamente nici nu suntem alimentate din acea teava. Toate celelalte apartamente avem proiecte, contracte si contoare separate per apartament. Problema este cu aceasta teava ca s-a spart si este de platit vreo 200 mc de apa si administratia doreste sa platim toate apartamentele.
Buna seara,
Nu se mai poate face altfel de recurs,redeschidere(rejudecare) de dosar sau CEDO?
Buna ziua,
O persoana a facut cerere de recurs in casatie la ICCJ si a trecut de filtru si a fost declarat admis in principiu, apoi a trimis dosarul in fond pentru judecare si apoi au declarat ca recursul este respins ca nefondat.Intrebarea mea este ce se mai poate face? Va multumesc.
Buna ziua.Pentru motivarea hotararii trebuie facuta cerere de catre avocat sau judecatorii dupa fiecare proces intocmeste o motivare a hotararii judecatoresti?De regula cat dureaza ca judecatorul sa faca aceasta motivare?Va multumesc.
Va multumesc pentru raspuns, dar in cat timp trebuie facut recursul daca sentinta a fost data ieri? Mai poate exista vreo sansa pentru o solutionare favorabila?Recursul se face tot la Curtea de apel?
Buna ziua,
Ma scuzati dar nu sunt in domeniu si posibil sa folosesc niste termeni mai "trasi de par".Sora mea se confrunta cu urmatoarea problema: tribunalul a achitat-o intr-un proces dar curtea de apel a condamnat-o.Se mai poate face ceva? Daca este nevoie va pot atasa si link-ul cu nr. dosarului de pe portalul instantelor de judecata.Va multumesc.
Penrtu JOHNPESCAR.
Ok sa nu o mai lungim, cand am spus ca "sunt debransat de 3 ani de la sistemul de incalzire si tot de atunci am contract separat la apa" iti dai seama nu traiesc intr-o locuinta fara caldura deci am CT.:D
Referitor la "Pai daca mai va folositi de o parte a instalatiei vreti numai sa profitati ?. La pierderi sa plateasca fraierii ca ei nu au fost in stare sa intinda niste tevi din punctul A in punctul B ?" daca citeai tot ce am spus mai sus ai fi inteles ca teava veche de alimentare cu apa nu o folosesc fiind blidata si de unde sunt alimentat este scris mai sus vezi"Mentionez ca alimentarea cu apa este facuta cu proiect si sunt alimentat inaintea robinetului general al asociatiei."
Va multumesc pentru raspunsuri dar nu pentru comentarii aiurea fara a intelege si fara a citi ce am scris mai sus.Ce gasesti cu"" sunt texte copiate de mai sus unde am precizat ce te interesa.
Referitor la puncetele A si B pentru mine inseamna A=sunt alimentat inaintea vanei generale de alimentare pe scara cu apa(pentru ca tu sa intelegi cand Asociatia nu plateste factura de apa furnizorul vine si opreste aceasta vana de apa pe toata scara dar mie NU)
punctul B= sunt EU SMECHERUL
ESTE GREU DE INTELES???





Deci daca dintr-o asociatie de proprietari de 20 de familii 5 dintre acestea au facut contract de apa separat cu furnizorul local (bransament separat pe diferite coloane-etaje) tot trebuie sa platim interventiile care se fac la vechile tevi pe care le-am folosit(pe vecie)???!!!ASTA NU ESTE LEGE ESTE JAPCA!!!NU EXISTA NICIO LOGICA IN CE MI SA SPUS PANA ACUM.Am fost la firma furnizoare de apa si au spus ca nu este corect sa mai contribuim financiar la intretinerea tevilor vechi care va dati seama ca daca nu curge apa pe ele se colmateaza deci apar mai multe probleme cu ele.
Poate nu am fost destul de clar dar daca teava mea de apa se sparge imi suporta asociatia reparatia???Mentionez ca alimentarea cu apa este facuta cu proiect si sunt alimentat inaintea robinetului general al asociatiei.