avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Activitate Lidum

Activitate Lidum



Carp Mircea a scris:

Dsaca nu ati cumulat pensia cu salariul veti primi puncte de stabilitate pentru acel an si jumatate.

Doamne-ajută, tuturor!
Îndrumați și ajutați multe persoane care au nevoie de ajutor.
Sănătate și mult bine vă doresc!


Carp Mircea a scris:

Articolele 78(8) din legea 19/2000, respectiv 99(1) din legea 263/2010 sunt niste "BAZACONII".
Sa facem o simpla aplicatie pe urmatoarele date:
Lucrezi 1 an (2023) cu salariul mediu brut pe economie.
Adica, realizezi 1 punct.
Daca puneai pensia in plata la un punctaj mediu anual de 1 punct primeai in 2023 in total = 21420 lei(1785x12).
Aplicam art.99(1) din legea 263/2010
1 punct x 0,5%=0,005:35(stagiul complet de cotizare barbati) = 0,00014 punctaj mediu anual in plus.
0,00014x1785=0,24499 lei castig la pensie.
Cum ar veni muncesti 4 ani fara pensie ca sa primesti 1 leu in plus la pensie.
Adica sunt toate sansele sa nu primesti macar 1 leu(12 lei/an) in plus la pensie, in timp ce statul a facut economie prin nepunearea in plata a pensiei de 21.420 lei.
Pe art.78(8) din legea 19/2000 a fost de 0,3%.
Si mai putin.
In asfel de cazuri ar fi trebuit sa acorde puncte de stabilitate.

Înțeleg ce spuneți, dar problema este că nu am putut cumula pensia cu salariul, acesta fiind mai avantajos decât pensia.
Sper să fie măcar puncte de stabilitate acordate, în noua lege.Fiecare om are situație și probleme specifice.
Mulțumesc pentru răspuns!
Bună seara!
Vă rog să îmi spuneți dacă mai este în vigoare art. 78 (8) din Legea 19/2000.
Am văzut că la Recalculare prin adăugare stagiu, nu este adăugat nimic. pentru 1.6 ani lucrați după pensionare.
Mulțumesc mult pentru răspuns!

Bună ziua!
Mă scuzați că intervin, dar dacă am lucrat la stat 4 ani și nu am cumulat pensia cu salariul, având pensia suspendată, tot așa se procedează? Să înțeleg că nu voi primi puncte de stabilitate pentru cei 4 ani lucrati după pensionare?
Se va face diferențiere între ani lucrați cu cumul și cei lucrati cu suspendarea pensiei?
Mulțumesc pentru răspuns!

Carp Mircea a scris:

Nu primiți puncte de stabilitate.Primiti doar pentru contributiaitate.

Bună ziua!
Pensie limită de vârstă în 2021, 43 ani vechime.
Am lucrat în continuare încă 2 ani, având pensia suspendată. Pentru cei 2 ani lucrați(fără a primi pensie), primesc puncte de stabilitate?
Bună seara!
Sunt pensionară la limita de vârstă, am 64 ani. În acest moment lucrez, având un contract de muncă până la 1 iunie, 2024.. Vă rog să îmi spuneți :
- dacă se promulga noua lege și se aplică din 1.01.2024., iar L/263 va fi abrogata, cum să procedez pentru avea recalcularea pensiei pe legea 263?
1. în decembrie 2023 solicit recalculare și întrerup contractul? sau
2. să aștept până în iunie 2024 când închei contractul, dar recalcularea va fi pe Legea noua și probabil voi pierde avantajul ic din L/263?
Mulțumesc pentru răspuns!


Dapix a scris:

Viitoarea lege a pensiilor a fost suspendată pană la 01- ian-2024.
Dar nu vâ poate garanta nimeni că va intra în vigoare la daata de 01-01-2024, sau va fi prorogată iar.

Încă o dată, mulțumesc frumos pentru răspuns!

Am activat 2 ani, după pensionare, ca simplu profesor, nu am cerut recalculare, dar nelămuririle despre când este mai bine să pun în plată pensia (pe actuala lege sau pe cea viitoare), rămân.
Mulțumesc pentru răspunsuri!

Dapix a scris:

După ieșirea la pensie nu mai puteți fi titular în învățământ, și niciunde, dar puteți profesa ca simplu profesor pensionar.
Dar numai după 65 de ani dacă v-ați pensionat anticipat.



Carp Mircea a scris:


Lidum-Spune:
Din anul 2021, am decizie de pensie la limită de vârstă, nespusă în plată. (nu pot face cumul, pensie +salariu).
-Care este prevederea legala care nu v-a dat voie sa faceti cumul pensie + slariu ?

Lucrez în învățământ și nu mai pot fi titular pe post. Am optat pentru suspendarea pensiei până la 65 ani.
Bună ziua!
Vă rog să mă lămuriți în următoarea situație :
Din anul 2021, am decizie de pensie la limită de vârstă, nespusă în plată. (nu pot face cumul, pensie +salariu). Am continuat să lucrez, mai lucrez încă și nu am cerut recalculare.
Dacă întra în vigoare noua lege și cea veche - 263 se abrogă,
1. Recalcularea pentru stagiu lucrat după pensionare, după care lege se calculează?
Se emite decizie pentru toți anii lucrați sau anii lucrați se adaugă la decizia din 2021?
2. Mai rămâne valabilă decizia de pensionare din 2021, adică mai pot pune în plată decizia din 2021? (nu doresc să pierd indicele din 2021)
Cum să procedez? Este mai bine să pun în plată decizia din 2021, înainte de aplicarea noii legi?
Mulțumesc frumos pentru răspuns!