avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate MARCEL MOLNAR

Activitate MARCEL MOLNAR

rog detalii pentru definirea clara a unui indicator : someri de lunga durata participanti la programe integrate.
Dupa definitia din ghidul indicatorilor POSDRU publicat in ianuarie 2012-reprezinta numarul de persoane participante la programe integrate de formare profesionala , consiliere, orientare si alte masuri de sprijin;
dupa ghidul solicitantului pe domeniul 5.1. prin program integrat se intelege participarea peroanei la cel putin 2 programe:consiliere, mediere, etc.
nelamurirea mea este daca acest indicator trebuie in mod obligatoriu cuprinsa si activitatea de formare profesionala, sau este suficient celelate activitati.
la sfirsitul sedintei se va supune proiectul de hotarire la vot in ansamblu, dar cel putin se vor face observatii mai in detaliu ,
dar unele consilii voteaza fiecare articol, altele proiectul in ansamblu, acest lucru vreau sa il inteleg, multumesc
vreau sa intreb de ce nu se supun toate articolele unui proiect de hotarire, pentru a fi votate in cadrul sedintei Consiliului local,
de cele mai multe ori se supun proiectele in ansamblul lor,
ce prevedere legala exista in acest sens,
multumesc

terenul este concesionat pentru 49 ani acestui investitor, dar acum solicita cumpararea terenului amplasat in incinta unui spital,
credem ca nu sunt probleme terenul este in domeniul privat al APL,
credeti ca un consiliu local poate aproba vinzarea unei suprafete de teren din incinta unui spital de urgenta, catre un investitor ??
cladirile si terenurile spitalelor sunt in patrimoniul autoritatilor locale,
investitorul doreste sa construaica o clinica privata,


intodeauna trebuie sa executati lucrarile in baza unor proiecte aprobate, daca intervin diverse modificari pe care le justificati se pot cere avize de la autoritatile locale, daca nu sunteti pasibil de amenda
totusi nu exista o prevedere legala in care primarul sa fie determinat sa modifice organizagrama ??
eu cred ca si Consiliul local trebuie sa aiba posibilitatea de a decide acest lucru.
multumesc
doresc sa ma lamuresc daca un consilier local , poate propune si initia un proiect de hotarire, pentru infiintarea unui compartiment nou , ce nu exista in cadrul unei primarii ???
este vorba de legalitatea demersului , modificarea organigramei este in sarcina primarului, dar completarea organigramei , nu poate fi initiata si de un consilier local, si supusa aprobarii Consiliului local ??
nu sunt prevederi legale in acest sens ??
multumesc

asa cred si eu, dar cel mai tare ca primaria doreste acord de asociere pentru un proiect de investiti si cu un serviciu din cadrul primariei
multumesc de colaborare
se poate incheia un acord de asociere intre o primarie si consiliul local din aceiasi localitate ??
acordul se incheie pentru promovarea unor lucrari de investitii
multumesc