avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate juridic.answer

Activitate juridic.answer

Buna ziua!
Cum se pune in executare o persoana fizica?
cum aleg executorul care sa o puna in executare?
Buna ziua!
Cum se procedeaza in situatia in care am mers in intampinarea unui client si am facut contract de concordat. Acest contract a expirat, s-a incasat un cec girat, iar clientul mai are o datorie la noi. Se face din nou notificare, somatie sau se trimite direct in judecata?
Buna ziua!
Cum poate pune o societate in executare silita o persoana fizica,
daca a fost deschis un proces penal pe numele firmei din care faceau parte inculpatii, in care ne-am consituit ca parte civila si s-a dat hotararea in favoarea noastra, cu drept de apel de 10 zile?
Buna ziua!
Poate fi introdus in banca un CEC sau B.O, a unei firme care intrat in insolventa si are datorii la noi?
Cum se procedeaza daca sunt greseli intr-o hotarare judecatoreasca in care e mentionata o persoana juridica care nu are nici o tangenta cu dosarul (presupun ca fost facuta cu copy paste)?
Buna ziua!
Mai este real sa obtii recuperarea creantelor de la o firma intrata in faliment?
Buna ziua!
Daca o firma a intrat in faliment, poate fi supusa executarii silite?
Daca nu, care este temeiul legal?
Buna ziua!
Mi-a venit o adresa in care mi se comunica ca sub sanctiunea decaderii din dreptul de a mai depunde probe si invoca exceptii, am obligatia de a depune intampinare. Este vorba de o speta in care un debitor X datoreaza firmei o creanta, acesta a intrat in insolventa, a cerut prelungirea termenului de reorganizare, instanta a refuzat dupa ce i-a prelungit de 2 ori cu 30 zile. Debitorul X a facut apel hotararii, iar noua ne-a venit sa depunem intampinare. Intrebarea este daca nu depun intampinare pierd dreptul de a pretinde creanta de la acel debitor sau doar nu mai am dreptul de a depune probe si exceptii?
Buna!
Cre este diferenta intre parte civila si parte vatamata?
Buna ziua!
Pentru a profesa ca si consilier juridic e obligatoriu sa ai examenul definitivat?
Legea 514/2003 din cat observ, nu prea are aplicabilitate.
(nu vorbesc de consilierii juridici sagiari)