avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate Valentin8807

Activitate Valentin8807

In ianuarie 2020 nu se impozita 16% peste suma de 15.000 € ,acest nou cod fiscal abia a fost adoptat si nu avea cum se se aplice in ianuarie 2020 pentru ca nu exista ,era diferit .Anul trecut lucrurile erau simple : impozitul se determina la fiecare plata din contul platitorului de venit in contul jucatorului in functie de bareme si totusi ei au facut o dubla impozitare si nu se specifica o perioada de timp in care veniturile de la acelasi platitor se cumuleaza,gen puteai sa i retragi si cate 20 lei .Nu exista nicio plata din contul platformei catre mine de peste 66.750 lei .In plus in contul meu de pe platforma respectiva suma aceea de 4200 lei rezulta ca o retragere nicidecum impozit si in emailul care l-am primit scrie: suma de plata 0.00 lei impozit 1% suma 4200 lei nu 16% ceea ce este imposibil pentru ca nu am avut un castig de 420.000 lei ca sa poata spuna ca 4200 lei este 1% impozit .Am toate emailurile cu platile care mi sa facut plus extrasele de cont


george-neagu a scris:

Va rog sa cititi si infomatiile de la adresa: [ link extern ]

Buna ziua!
In ianuarie 2020 am avut un venit de 95.000 lei din jocuri de noroc online .Au fost facute 5 retrageri pe 5 carduri diferite .Exemplu: o retragere de 30.000 lei ,alta de 5.000 lei ,alta de 27.000 lei ,alta de 2.200 Etc .
Mi sa retinut pe fiecare retragere un impozit de 1% si apoi au calculat diferenta de la suma de 66.750 pana la suma de 95.000 si au impozitato cu 16% si miau oprit alti 4.200 lei impozit pe . Consider acest impozit nelegal pentru ca nu sa facut o plata unică de peste 66.750 din contul platformei online intrun cont bancar al meu ca sa se aplice impozitul de 16% cum este specificat in codul fiscal valabil la acea vreme ei practic au aplicat dubla impozitare ....de vreo 5-6 luni sesizarile mele se plimba pe la Anaf de la un departament la altul .Mai mult aceasta platforma a sters istoricul de joc din cont incalcand legea 77/2009 care i reglementeaza activitatea ,miau blocat bani in cont in repetate randuri,bineinteles am facut sesizari la ONJN dar nu am primit niciun raspuns de luni de zile , mai mult banii au fost platiti dintrun cont strain lucru care iar incalca legea si nu au depus declaratia la timp pentru ca am foile de la Anaf .
Un sfat ? Multumesc!
Am vazut in multe raspunsuri umatoarea informatie :" citeste regulamentul site-ului"
Pai treaba sta in felul urmator ,toate platformele de joc trebuie sa respecte OUG 77/2009 ,adica trebuie sa isi faca regulamentul intern in functie de aceasta lege ca altfel chiar daca tu accepti termenii si conditiile acelea pot fi abuzive
Si va dau un caz real pe care l-am patit chiar eu : o platforma de joc mi-a restrictionat contul ,castigurile din 2020 in valoare de 200.000 lei nu le-au declarat la Anaf .Acum eu mam uitat si regulamentul lor si in OUG 77/2009 si restrictionarea contului nu apare pe nicaieri ,exista insa inchiderea contului care e total diferita insa si aici la aceasta platforma odata inchis nu se mai poate deschide dar legea 77/2009 spune ca da se poate deschide dupa 6 luni
Concluzia: din experienta personala nicio platforma de joc din Romania nu respecta legea in vigoare si mai rau este ca ONJN nu face nimic in sensul asta ,va dati seama ..le-am spus ca nu au declarat veniturile si nu au facut nimic apoi ptr restrictionarea contului ce sa ma astept sa faca .
Ps. Anaful mia spus verbal : cu ce va deranjeaza ca nu au declarat veniturile .
Va mai dau un exemplu : mi sa facut 4 plati (alta platforma)pe 4 carduri care conform codului fiscal art.110. se incadreaza la pragul 1 de impozit .Ce credeti ca a facut aceasta platforma ? A declarat suma totala la Anaf si mia impozitat fiecare suma cu 1% si diferenta de peste 66,750 cu 16% ..pai practic au trecut cu tancul peste codul fiscal .Ce face ONJN in sensul asta ? Nimic! Incalca la randul lor legea 27/2002 cu privire la solutionarea petitiilor ...si da! au trecut 30 zile + 15 zile suplimentare si tot nu am primit raspuns
Mai am exemple si de la alte platforme si mai grave,inselaciune,furt etc ehhe Aleluia aici am si video ...as putea scrie o carte .......