avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate Cristinalautaru

Activitate Cristinalautaru

Și ce rezolv daca mă duc la televiziuni?îmi vor da banii înapoi Enel? niciodată!!!daca nu sunt in stare ANPC și ANRE sa rezolve banii luați ilegal de la persoane care nu au nici o putere să se lupte cu furnizorii dar televiziunile...

Ionut.ion a scris:

Eu as mai face o ultima incercare la furnizor, ANPC si ANRE cu o sesizare a acestor fapte si in ea as scrie ca o sa fac cazul public daca nu gasesc rezolvare in termenele legale ( parca 45 de zile).

Nu gasiti rezolvare... apelati la televiziuni, presa..., pare un caz de care ar fi interesate.

Buna ziua,acum un an am decis să mă mut de la Engie la Enel datorita prețului foarte mare la gaze și chiar am semnat un contract foarte avantajos cu Enel,toate bune și frumoase 2 luni de zile după care mă trezesc cu un consum ireal de mare,cu un index imens facturat,deși eu lunar pe data de 7 dau indexul la numărul specificat pe factura, niciodată nu am omis sa dau indexul!!!pe facturi întotdeauna scrie regularizare+estimare.Am trecut o data cu vedere,am trecut de 2 ori,am platit sume imense fie toamna fie iarna pt un consum umflat de ei,eu întotdeauna am avut consum de maximum 300 kWh iarna și maxim 60 vara,in tot acest timp am depus reclamații peste reclamații dar degeaba,nimeni absolut nimeni nu a mișcat un deget măcar să verifice de ce Enel are acest tupeu sa îmi factureze un consum ireal de mare la fiecare 15 zile.Va rog să mă credeți că de un an simt că cedez psihic,le am scris zeci de mailuri in care le spuneam că dau indexul lunar și ei îmi facturează cat vor ei,le am dat până și înregistrarea telefonică cu indexul dat dar degeaba,de fiecare data îmi trimit același mail in care îmi spun un Nr de telefon unde sa transmit indexul(mai fac și pe prosti că nu primit indexul).Am platit până acum zeci de milioane de frica sa nu rămân fără gaze,nu știu ce să mai fac nu știu unde să mă mai adresez, ANPC și ANRE nu au făcut absolut nimic la câte reclamații le am trimis,daca mai e cineva in stiuatia mea și a găsit o soluție va implor să mă ajutați și pe mine și va mulțumesc foarte mult.
Răspuns la discuția Fluturasi de salariu
Buna seara,am și eu aceeași problema cu fluturașul,ce as putea sa fac?
Ok, mulțumesc mult pentru tot

Cornel Vasile a scris:

Inseamna ca raportul dvs de munca nu a incetat sau poate este o eroare a angajatorului in sensul ca nu v-a scos de pe D112 ... incercati si la ITM sa aflati daca mai aveti c.,i.m. activ sau incetat.

Scrie așa în declarație: declarații D112 CUI=15991149,data ultimei decl.11.06.2021 și eu nu mai lucrez la ei din 27.01.2021

Cornel Vasile a scris:

Apare in acea adeverinta de la ANAF si un cod fiscal la veniturile respective?



Scrie așa în declarație: declarații D112 CUI=15991149,data ultimei decl.11.06.2021 și eu nu mai lucrez la ei din 27.01.2021

Cornel Vasile a scris:

Apare in acea adeverinta de la ANAF si un cod fiscal la veniturile respective?

Da,mi a arătat și actele că nu mai sunt angajata lor

Cornel Vasile a scris:

Ati intrebat angajatorul daca a raportat incetarea c.i.m. in REVISAL?

Buna ziua,din 27.01.2021 nu mai lucrez, acum 2 luni am cerut la ANAF o adeverință de venit și îmi apare că eu inca mai lucrez,de ce?habar nu am,am întrebat peste tot ce e de făcut și primesc același răspuns:sa vb cu angajatorul,am vorbit și mi au trimis și documente în care se vede foarte clar că eu nu mai lucrez la ei,unde as mai putea sa întreb despre situația asta?multumesc