avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Activitate Ionelache

Activitate Ionelache

Doamna spune ca vecinii galagiosi folosesc bormasina . Daca dansa are cunostinte ca vecinii au facut modificari , poate sa se adreseze acestor institutii . Multi romani isi darama peretii sau fac tot felul de improvizatii si constructii neautorizate . O spun din propria experienta , ca asa am facut plangeri la vecini care ciocaneau . S-au potolit pt ca au fost chemati la politie , apoi Biroul de disciplina a venit in control si pt ca in final am discutat cu fiecare membru al familiei respective in parte . De vina era in principal unul din copii , care era lasat de capul lui sau incurajat . In fine am reusit sa-i conving cu vorba buna . Dar a contat si faptul ca am depus plangerile , pe care apoi le-am retras o data ce m-am inteles cu ei .
Faceti plangere pe email la Biroul Disciplina În Construcții Și Afișaj Stradal din localitatea dvs. - ca a facut modificari la structura blocului .Daca stiti ca s-a extins , ar fi un motiv in plus.
Faceti Plangere la Directia Fiscala din localitatea dvs tot pe email - pt impozitarea extinderii ( din nou daca stiti ca s-a extins ) .
Depuneti plangere fizic la sectia de politie de care apartineti pt zgomot , sicanari . Ii vor chema .
In urma plangerii la biroul disciplina ar trebui sa vina cineva la ei sa ii verifice .
Daca puteti sa va inteleget macar cu unul din membrii , ar fi cel mai bine
Mulțumesc pentru răspuns !
Nu as vrea să îi provoc pt că doar in weekend mai ciocanesc .
Vecinii au spus că nu aud așa că nu mă pot baza pe ei .
Acum totuși e mai bine .
Mulțumesc
Mulțumesc pentru propuneri .
Deocamdată s-au liniștit . Nu mai bubuie seara , doar ocazional mai ciocanesc .
Îi las in pace , dar dacă ne vor șicana mai des îi voi reclama din nou la poliție (i-am reclamat și văd că s-au mai liniștit ) .
In legătură cu măsurarea decibelilor e mai greu pt că ei ciocanesc ocazional de câteva ori și e mai greu sa aștepte cineva să facă ei gălăgie .
Aș putea să le răspund cu ciocănituri dar dacă îi stârnesc o să mă toace mai nasol .
Deocamdată e ok să zicem .
Au fost 2 săptămâni și 2-3 zile de bubuiala și ciocăneală noaptea după 12 . Prima săptămână a fost super stresantă adică cu 2-3 bubuituri sau ciocănituri la diferite intervale , iar câteodată noaptea când li se părea că vorbim prea tare ne ciocănea .
Când îți face cineva zgomot cu dușmănie mai ales după 12 seara când te pui să dormi , e mult mai usturător decat o petrecere de exemplu . Cel puțin pentru mine .
După ce vecina a fost chemată la audieri , ciocăniturile și bubuiturile au fost mai rare .
După ce am discutat cu ei , nu s-a mai auzit deloc noaptea după 12 .
De vină cred că a fost unul din tineri care s-a potolit după ce maică-sa a avut probabil o discuție cu ei .
Cel puțin așa cred eu .
Dar dacă vor relua bubuiturile , greu o să pot aduce o dovadă , iar fără dovadă sau un vecin care să te susțină , nu poate să le de-a vreo amendă . Iar dacă aș veni cu dovadă și le dă amendă , ziua atunci m-ar toca cum vor ei și poliția n-are ce să le facă , ba îți iei tu amendă dacă chemi poliția și gălăgia nu e destul de puternică .
Cam ești la cheremul lor .

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună seara
Vă mulțumesc pentru sfat !
Este o idee bună .
Am vorbit cu vecina și cu tinerii (in parte) și lucrurile s-au mai calmat de la începutul lui decembrie .
Mai tropăiau si mai ciocaneau ziua încercând să-l irite pe taică-miu , dar nu mai bubuiau noaptea și dimineața .
M-am umilit putin cerandu-mi scuze că nu am discutat cu ei și văd că nu mai tropăie , doar ciocane . Oricum și înainte de bubuiala tot așa ciocaneau .
Să fie sănătoși .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vă mulțumesc pentru informații !
Voi incerca mai întâi variantele mai ieftine și mai simple , iar dacă nu mai am alte opțiuni o voi incerca și pe aceasta .
Dar sper să nu se ajungă acolo .
Aș vrea să mai vorbesc odată cu vecina . Numai că mă întâlnesc rar cu dânsa .
Azi nu m-am bubuit . Poate reușesc cu discuția .
O fac intenționat pt că e un conflict mai vechi între ei și taică-miu .
Dacă bubuie prin izbire cu ceva in podeaua lor/tavanul nostru nu știu dacă camerele se pot izola fonic așa bine .
Iar cel mai important este costul izolării a cel puțin 2 camere care presupun că e mare .
Dar și asta e o soluție dacă am avea banii .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă și ei ar s-ar chinui cum am făcut-o noi , atunci s-ar face dreptate .
Cel puțin unul din ei văd că îmi bate mie capu , pt că azi dimineață la 7 până la 9:30 ne-au bubuit din nou .
Voi incerca niște dopuri cum mi s-a sugerat , Dacă nu e de-ajuns voi vedea ce o să fac mai departe pt că am primit câteva sfaturi bune .