avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate alina1989

Activitate alina1989

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum pot obtine o copie conforma dupa anumite articole din Codul civil (deci nu tot documentul). Trebuie sa fac recunoscuta o decizie judecatoreasca data in Romania in strainatate si mi se cere copie conforma dupa acele articole indicate in hotarare. Va multumesc
Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi ziceti si mie la ce lege speciala se refera art.461 (2) din Codul Civil ? Textul est urmatorul:«Indeplinirea conditiilor prevazute la alin. (1) se atesta de catre autoritatile competente, potrivit legii speciale». Care e aceasta lege speciala ? Aliniatul (1) indica « adoptatorul sau familia adoptatoare trebuie sa indeplineasca garantiile morale si conditiile materiale cresterii, educarii si dezvoltarii armonioase a copilului.»
Multumesc mult
Buna ziua,
Va contactez si eu cu o situatie testamentara. Am dubla cetatenie romana si canadiana si in present locuiesc in Canada.
As dori sa fac un testament pentru bunurile care le am in Canada la sotul meu Canadian si pentru bunurile care le am in Romania la niste nepoti romani.

Puteti va rog sa ma sfatuiti cum e mai bine sa fac? Daca fac doua testamente (unul aici pentru bunurile care le las sotului, bunuri care se afla pe teritoriul Canadei si altul facut in fata unui notar roman pentru bunurile care le detin pe teritoriul Romaniei)?Ma gandesc ca e mai usor din punct de vedere al limbii si proximitatii sa fac doua astfel ca fiecare se descurca pe teritoriul tarii in care-si au resedinta.
Multumesc mult pentru raspuns,
O zi buna
Recunoasterea la starea civila se face in sectorul unde a fost nascut copilul sau in judetul unde au domiciliul parintii? Ce poate fi considerat ca inscris autentic- o declaratie la notar? Deci, primul pas ar fi recunoasterea copilului la starea civila si al 2-lea pas e sa se depuna cererea la judecatoria in sectorul unde s-a nascut copilul sau se poate face si la judecatoria unde au parintii domiciliul?Multumesc.
Puteti sa-mi spuneti va rog ce acte trebuie sa depunem la Judecatoria sect. 4 pentru a inainta cererea de trecere a numelui tatalui pe certificatul de nastere a copilului? Mentionez ca copilul are 1 an si 8 luni, a fost nascut in afara casatoriei (mama biologica nu era casatorita la data nasterii copilului)iar la rubrica tatal copilului nu e trecut nici un nume. Tatal biologic a decis sa se casatoreasca cu mama biologica (lucru deja facut). In acelasi timp, prin aceeasi actiune judecatoreasca ,tatal doreste sa schimbe numele si prenumele copilului. Ce acte suplimentare trebuiesc depuse? Doar indicarea in cerere a acestei dorinte e suficienta?
Multumsc mult.