avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters65093

Activitate ContSters65093

Buna seara!
Am lucrat pana in aprilie 2009 intr-o institutie publica si pana acum nu mi s-a platit integral cel de-al 13-lea salariu. Stiu sigur ca a fost primita toata suma de la Minister, iar angajatii au [primit o parte din acest drept astfel:
1. 1/2 din al 13-lea salariu
2. 1/4 din al 13-lea salariu
3. mai au de primit inca 1/4 ...deh...criza mare cica.. X-(
Eu nu trebuia sa primesc acest 1/4 din al 13-lea salariu o data cu lichidarea mea? Sau voi fi intampinata cu un raspuns de genul "vei lua cand va lua toata lumea"...daca va mai lua cineva ceva...
Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez sa-mi recuperez acei bani...
Va multumesc!

Exceptand situatia mea.

1.O persoana in varsta de 35 ani lucreaza de 10 ani intr-o firma care isi inceteaza activitatea, deci inceteaza si c.i.m. Nu stia ce ii rezerva viitorul (ca nu va avea un loc de munca intr-o perioda imediat umatoare) si cu un an inainte se inscrie la o facultate. In momentu incetarii c.i.m este studenta anul 2. Inseamna ca dupa 10 ani de cotizatie nu beneficiaza de somaj pt ca face o facultate la 35 de ani?

2.Saptamana trecuta s-a aprobat un dosar al unui coleg care e tot ultimul an la facultate. Nu a completat nicio declaratie pe propria raspundere ca este student, nu a intrebat nimeni nimic. Iar el nici nu s-a gandit ca nu ar putea beneficia de somaj pt ca este la facultate atata timp cat a contribuit 1 an si 6 luni la somaj. Acum l-am pus si pe el pe ganduri...Nu a completat nici declaratie cum a spus Pakos...e posibil sa se trezeasca peste ceva timp ca trebuie sa inapoieze banii cum spune grace...Ce sa faca? Sa mearga la ajofm sa intrebe...dar dosarul este deja aprobat...Pe de alta parte nu e vina lui ca nu i s-a cerut acea declaratie...:-/

Va multumesc mult pt raspunsuri...m-am lamurit cu art 34. Daca nu m-am informat la timp...macar sa stiu de acum incolo. Cat despre studenti am aflat ca nu pot beneficia de indemnizatia de somaj studentii de la buget.
Pai si eu n-am cotizat minim 12 luni in ultimele 24 ?Am cotizat chiar mai mult de 12 luni :-/
Si se mai spune asa:
Art. 38
(1) Indemnizatia de somaj se acorda persoanelor prevazute la art. 17, la cerere, dupa caz, de la data:
a) incetarii contractului individual de munca;
b)c)...etc

(2) Indemnizatia de somaj se acorda de la data prevazuta la alin. (1), daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca,in termen de 30 de zile de la aceasta data
(3) Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data prevazuta la alin. (1), indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevazut la alin. (3) este termen de decadere din drepturi.


Hristos A Inviat!
Revin cu problema mea...am fost la AJOFM si mi-au spus ca nu pot beneficia de indemnizatia de somaj deoarece nu m-am prezentat cu dosarul exact in data in care mi s-a incheiat contractul la firma angajatoare. (adica 1 aprilie)Am intrebat ce articol prevede acest lucru si mi s-a spus ca art 34...pe care l-am citit...si in care nu vad vreo legatura.
Stiam ca trebuie sa ma prezint in termen de 30 de zile, dar mi s-a raspuns ca nu se intampla la fel si in cazul celor care au fost angajati 2 ani cu 1/2 norma pt ca trebuie sa existe o "continuitate".

Rog sa ma ajutati cu un sfat,ce ar trebui sa fac? Exista o precizare in lege in legatura cu depunerea actelor pt cei care au avut contract pe perioada determinata? Mentionez ca nu am intrat in posesia cartii de munca nici pana azi...deoarece este "la semnat".Trebuie sa revin la sfarsitul saptamanii...deci nu as fi putut nici asa sa -mi depun dosar pentru ca se solicita carnet de munca in original si copie...

Va multumesc!
Acum am inteles. Va multumesc mult pt raspunsuri!
Daca eu am lucrat in timpul facultatii si inca mai sunt studenta, ma pot incadra la conditiile de acordare a indemnizatiei din grupa A? ("prin expirarea duratei determinate a contractului")
Si daca da, in termen de 30 zile trebuie sa se depuna actele? (intreb asta pt ca mai este un coleg caruia i-a expirat cim in 10.04...si prin deducere inteleg ca trebuie sa depuna actele pana pe 10.05- sper sa nu fi inteles gresit.)

Va multumesc!
Buna dimineata!
Am fost angajata pe perioada determinata 6 luni, 6 luni, respectiv 12 luni (cumulat 2 ani) , 1.04.2007-1.04.2009 la o institutie. In acest timp am fost si studenta. Intrebarile mele sunt :
1.Am dreptul la somaj pentru perioada lucrata,daca am fost incadrata in munca pe perioada determinata, dar si cu 1/2 norma? Daca da, ce suma ar trebui sa primesc? Tot 75% din salariul min brut sau alta suma in functie si de faptul ca am fost angajata cu 1/2 norma?
2. Pot primi somaj daca urmez o forma de invatamant? (facultate-ultimul an)

Va multumesc!