avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 150 soluții astăzi
Forum Activitate andrada67

Activitate andrada67

Stimate Domn/Doamna,
Sant cetatean strain,cu drept de rezidenta in Romania ca membru de familie , am inceput studiile Facultatii de Medicina si Farmacie,Facultatea de Medicina Dentara inainte de 2003. Pe motive intemeiate am fost nevoit sa intrerup studiile pentru o perioada, dupa care cu aprobarea Ministerului Invatamantului dand toate examenele aferente mi-am continuat studiile terminand promotia 2009 cu titlul pe diploma de Licenta Doctor-Medic medicina dentara.
Aplicand la Ministerul Sanatatii in vederea obtinerii certificatului care atesta faptul ca studiile efectuate in Romania sant in conformitate cu Art.34 din Directiva 2005/36/Ec cu mentiune ca adeveverinta imi este necesara pentru inscrierea in colegiul medicilor dentisti din Irlanda,am avut surpriza sa mi se elibereze doar o recomandare in care nu se mentioneaza Art. 34/Directiva2005/Ec, ci doar faptul ca am dreptul de a practica profesia de medic stomatolog
Intrebare:
Am dreptul legal sa obtin un certificat/adeverinta care sa confirme faptul ca studiile efectuate de mine in Romania sant in conformitate cu Art.34/Directiva 2005/36/EC?
Mentionez inca odata ca am absolut toate examenele date si am incheiat studiile promotia 2009.

Raspunsul d-voastra cat mai repede imi este absolut necesar intru-cat au trecut deja 10 luni de zile din momentul in care am aplicat la Minister pentru obtinerea acestui certificat/adeverinta pana in clipa in care mi-a fost eliberat documentul care se pare ca nu-mi este foarte util.
Va multumesc anticipat