avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate Kate Claudia

Activitate Kate Claudia

Ma bucur ca va dati cu parerea despre cauzele acestui mucegai. Insa, spre surprinderea voastra, avem masina de uscat haine... se mai pot cauta motive pana se ajunge la cel real, cum ar fi: casa nu are fundatie, este construita direct pe pamant. Un alt detaliu aflat recent de la vecini, pe care proprietarul ni l-a ascuns, pe langa multe altele..
Unde si cum se pot face toate aceste solicitari si sesizatii ? Exista vreo institurie/ organizatie unde ma pot adresa?

Punctele de mai sus sunt stipulate si in contractul semnat intre mine si propietar, insa, cum spuneam, nu doreste sa le respecte, pe motivul ca nu tine de el :|
1000 de lei curentul , 600 lei gazul pe ultima luna, (pentru un apartament cu un dormitor si o camera de zi ). De aceea specificam ca aceste contracte, incheiate pe firma lui, nu mi se par in regula.
Buna ziua! Ma confrunt cu o problema destul de grava in ultimele luni si nu stiu ce e de facut sau cum pot sa o rezolv.
Din Octombrie 2021 am semnat un contract de inchiriere intre mine si proprietar, pentru un imobil locativ. La vizitarea locuintei, erau cateva pete de pereti, la care propirietarul m-a asigurat ca nu e vorba de mucegai , ci avuse in trecut probleme cu acoperisul si de acolo provin .
Din luna Noiembrie ne confruntam cu acest mucegai ce apare peste tot in casa, dupa pat, toti peretii din dormitor, in bucatarie sub tapet, in living room, in baie, intr-un cuvant : peste tot. Hainele & papucii imi mucegaiesc in dulapori, la capul nostru dormim noapte de noapte cu toate formele de mucegai si toate culorile ( alb, verde, negru ) iesite mult in relief. Am anuntat proprietarul, i-am trimis filmulete si poze cu ceea ce ne confruntam, iar de atunci traim doar cu promisiunea ca face. Luna de luna ne ruga sa ii trimitem chiria ca se rezolva(initia sa schimbe usa de la intrare, spunand ca de acolo provine... deoarece e o usa foarte veche- practic este o tabla si atat). Insa, din noiembrie pana acum nu a facut ceva. Usa tot neschimbata e si nicio alta masura contra mucegaiului nu a luat, spunand mereu ca el nu s-a confruntat nicioadata cu aceasta problema si ca nu e treaba lui (vecinii il contrazic si spun ca absolut toate casele din aceasta curte au si au avut aceeasi problema, insa ei au investit in diverse proceduri pentru a scapa de acest mucegai.

In ultima luna, mai precis Februarie 2022, am refuzat sa ii mai trimit banii pe chirie si i-am spus ca ii voi da banii doar atunci cand face ceva cu acest mucegai. Eu si fetita suntem de cateva luni mereu bolnave, avem secretii tot mai inchise la culoare dimineata de dimineata), dau mereu banii pe medicamente si tratamente, doctorul de familie a specificat clar faptul ca toate ni se trag de la mucegaiul in care traim si ca nu este uman sa avem asemenea bacterii in casa.

Ultimele discutii cu proprietarul, in care el ne spunea clar ca nu il intereseaza de viata chiriasilor lui si de sanatatea lor, ci doar de sanatatea copiiilor lui si a vacilor. pe care le detine si ca daca nu ne convine putem sa plecam oricand.

Intrebarea mea este: acel contract semnat pentru 2 ani de zile, un termen in care eu speram ca voi trai linistita cel putin aceasta perioada, nu ma apara de asemenea abuzuri ? Nu ma apara de acest mucegai? Proprietarul chiar nu are vreo responsabilitate cu privire la conditiile acestui imobil , pe care ni la dat cu scopul de a fi locuit de o familie si care este pur si simplu un focar de mucegai ?

Eu am semnat contractul pentru a putea locui decent timp de cel putin 2 ani de zile si nu pentru a strange lucrurile si mobila si a cauta o alta chirie. Angajamentul lui ca propietar chiar nu are nicio valoare???

Proprietarul spune ca el si-a respectat contractul pana in prezent si ca noi suntem singurii care nu l-au respectat, prin faptul ca nu i-am platit chiria pe luna Februarie ( neplata chiriei este intentionata, sperand ca va lua o masura in acest sens mucegai). Luna de luna am platit chiria pentru o luna traita cu mucegai, respirandul zi de zi .

Unde ma pot adresa pentru o instiintare sau un ajutor?


P.S. As mai specifica faptul ca toate contractele (Gaz. Curent ) sunt facute pe firma lui ( ceea ce nu mi se pare normal, avand in vedere ca noi locuim aici si nu facem afaceri in acest imobil.


Multumesc anticipat,
Kate Claudia