avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate MarianaZaria

Activitate MarianaZaria

Buna !Sotul meu este vânător .In urma cu doua luni a ieșit la vânătoare de răpitori .După ce au terminat vânătoarea la intrare in satul unde s-a dus la vânătoare a fost oprit de poliție ,el și încă doi vânători cu care era .Polițistul nici măcar nu s-a legitimat dar i-a cerut arma și muniția sotului și impreuna cu ceilalți doi i-a luat la secție ,ca au încălcat legea nu aveau voie la vânătoare după ce apune soarele .Soțul meu le explica ca legea s-a schimbat ca de la apus la răsărit au voie la răpitori .
Cum e posibil ca unii polițiști care habar nu au de lege mai fac și abuz de haina pe care o poarta și ce doresc. sa va întreb aveau voie sa le ia armele ei ca polițiști sau trebuiau chemate organele competente pentru a le lua armele ,oare a avut voie polițistul sa ii smulgă arma și sa o arunce in portbagaj ??Mentionez ca erau in regula ,arma era franta și nu avea cartuș pe țeava ,aveau autorizație și in portbagaj nu aveau carne ,nu au făcut braconaj .
Buna seara !
Ma numesc Mariana Zăria și am nevoie de un răspuns fiindcă nu prea știm ce sa facem .
Tatăl soțului meu a murit in 2016 ,după moartea lui soțul s-a ocupat de plata impozitului la casa și pamânturi ,dar dobândea și o arenda după pamânturi .In 2019 o verișoara a soțului i-a trimis vorba soțului ca nu are nici un drept sa ma ia arenda de pe pământ ,fiindcă titlu de proprietate este pe numele tatălui ei ,eu vreau sa spun ca pământul este trecut la registrul agricol pe numele socrului și el a plătit impozit și dula moarte lui soțul ,ce avem de făcut ??
Noi ne-am dus la primărie și am cerut sa ne fie șterse pământurile ,la care ni s-a spus ca nu se poate ,e nevoie de un act ca noi nu mai suntem in posesia lor ,pământurile.Am omus sa spun ca și tatăl verișoarei ,fratele socrului este decedat
Ce trebuie sa facem ??
Sotul meu a primit o amenda pe data de 27-05-2022 .
Pe procesul verbal scrie ca amenda poate fi achitata jumatate in termen de 15 zile de la înmânarea procesului ,nu scrie zile lucrătoare sau calendaristice ,astăzi m-am dus sa plătesc amenda ,dar am plătit integral ,doamna de la ghișeu spunându -mi ca trebuia sa vin sa achit doar jumatate in 15 zile calendaristice .
Întreb nu trebuia scris in procesul verbal zile calendaristice sau lucrătoare ??Fiecare interpretează cum vrea ??