avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 112 soluții astăzi
Forum Activitate Hori86

Activitate Hori86

Răspuns la discuția Pictor independent
020 Declaraţie de înregistrare fiscală/Declaraţie de menţiuni pentru persoanele fizice române şi străine care deţin cod numeric personal (OPANAF 1699/2021). Formular. Se completează şi se depune, potrivit instrucţiunilor de completare, de către persoanele fizice române şi străine, care deţin cod numeric personal, altele decât persoanele fizice care desfăşoară activităţi economice în mod independent sau exercită profesii libere. Declaraţia de înregistrare se completează cu ocazia primei înregistrări fiscale, iar declaraţia de menţiuni se completează ori de câte ori se modifică datele declarate anterior.

Cred ca acesta e formularul!

POPA GHEORGHE a scris:

Sunteti PFI prin declaratia de venit data la ANAF.

Răspuns la discuția Pictor independent
Va multumesc mult!

POPA GHEORGHE a scris:

Sunteti PFI prin declaratia de venit data la ANAF.

Răspuns la discuția Pictor independent
Deci nu trebuie sa fiu autorizat cu PFA s-au PFI? Ok va multumesc
Răspuns la discuția Pictor independent
Inteleg! Si trebuie sa imi deschid PFI? S-au este o declaratie anume pentru asa ceva?

POPA GHEORGHE a scris:

Puteti face declaratie anuala de venit la ANAF ca persoana fizica independenta (PFI) in vederea impozitarii si taxarii.

Buna ziua! Sunt pictor independent, nu am diploma si studii pentru pictura,eu lucrez am servicu, si ocazional pictez si vreau sa vand picturile in mod legal! Se poate folosii formular 020 pentru impozit? S-au trebuie neaparat PFA? Multumesc