avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate Cata84bv

Activitate Cata84bv

Un raspuns va rog?

Cata84bv a scris:

Buna ziua.Imi puteti spune sensul clauzei. "Prin semnarea prezentului Antecontract de vanzare - cumparare , Partile declara ca au luat cunostinta si inteleg ca renunta la caracterul de arvuna al tuturor sumelor de bani achitate cu titlu de avans in baza acestui Antecontract de vanzare - cumparare" in cazul unui antecontract pt un imobil ,pt care s-a platit avans? multumesc

Si daca daca cumparatorul se va retrage din intelegere,va pierde avansul?
Si daca daca cumparatorul se va retrage din intelegere,va pierde avansul?

ContSters82289 a scris:

Notiunea de arvuna este diferita de cea de avans si nu trebuie confundate. Noţiunea de arvuna este cea dată de dispoziţiile art. 1544 si art. 1545 NCC. Cel care a stipulat acea clauza de renuntare la ”caracterul de arvuna” a sumelor achitate cu titlu de avans .(vanzatorul cred eu) intentioneaza sa evite plata unor eventuale despagubiri celui care a platit arvuna in avans si care ar fi putut beneficia de restituirea dublului acestor sume.


Buna ziua.Imi puteti spune sensul clauzei. "Prin semnarea prezentului Antecontract de vanzare - cumparare , Partile declara ca au luat cunostinta si inteleg ca renunta la caracterul de arvuna al tuturor sumelor de bani achitate cu titlu de avans in baza acestui Antecontract de vanzare - cumparare" in cazul unui antecontract pt un imobil ,pt care s-a platit avans? multumesc
Buna ziua.Acesta este fragmentul din antecontract care face referire la pret:
2.3 Preţ Fix Prețul Apartamentului este obligatoriu şi fix . Nu se va face nici o modificare la Prețul Proprietății sau la celelalte elemente ale acestui preț , decat cu acordul ambelor parti contractante .

Avocat Iofcea Maria-Cristina a scris:

Buna ziua!

Antecontractul ce prevede la clauzele referitoare la pret?

Am semnat numai antecontractul la notar,in momentul in care am platit.

irina.pricop a scris:

Cum a avut pretentii acum, e posibil sa mai aiba, desigur. Sper ca nu va mai avea. PV e o punere in posesie. Inteeg ca ati achitat pretul 100% dar nu sunteti proprietar si nici posesor? De ce, Doamne, iarta-ma, faceti lucrurile pe dos? Dati banii la semnarea finala cu specificarea ca altii nu mai pupa in plus fata de pretul acordat.

Apartamentul este achitat in totalitate,mai putin acesta diferenta de 7procente.Ce putere are procesul verbal de predare primire?Exista posibilitate ca ,constructorul sa aiba alte pretentii dupa semnarea acestui proces dr predare primire?

irina.pricop a scris:

Achitarea diferentei nu are legatura cu pv de predare; ar trebui achitata la semnarea contractului in forma autentica fiindca face parte din pret. Daca nu, constituie un plus de avans (presupun ca ati platit deja un avans) si nu i-as da fara act autentic.

Buna ziua.In urma cu 3 ani am achizionat un apartament in faza de proiect cu plata integrala.Termenul d predare era in 30.12.2020 dar au intarziat 18 luni invocand pandemia,noul termen de predare fiind peste 5 zile..30.06.2022.Ieri am primit o notificare prin care se comunica modificare pretul cu 7procente(3000 de euro) invocand crestea preturilor,a salariilor in domeniuo constructiilor.Azi am vb cu jurista si mi-a spus ca dupa achitarea acestei diferente imi va putea preda apartamentul pe baza unui proces de predare-primire,urmand ca contractul sa fie facut peste o luna cand iese cartea funciara si alte acte de la primarie.Am vizitat apartamentul si este gata in toatalitate si constructorul are un background bun in oras.A mai construit in trecut aproape 1000 de apartamente...dar marea majoritate livrate cu intarziere.Intrebarea este daca procesul verbal are vreo importanta juridica si daca ma pot trezii cu surprize pana cand voi semna contractul de vanzare cumparare.,gen sa anuleze procesul si sa imi ceara alti bani sau alte situatii.Va multumesc.