avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 481 soluții astăzi
Forum Activitate violetamunteanu00

Activitate violetamunteanu00

Răspuns la discuția contract vanzare-cumparare
Dezvoltatorul nu are obligatia sa respecte contractul?Eu daca nu achitam la data stabilita in contract nu eram penalizata?Si am achitat tot pretul in avans cu 36 de luni.De ce trebuie sa demonstrez atata timp cat trebuia sa ma folosesc de bunul meu la data specificata in contract si nu sa fiu obligata sa platesc chirie in aceasta perioada?
Buna ziua! As dori sa stiu daca exista cadrul legal sa-mi pot recupera banii de chirie pe care am fost nevoita sa-i platesc timp de doua luni deoarece dezvoltatorul nu a predat apartamentul contractat si achitat integral latermenul stabilit in contract.Nu am dovada platii chiriei deoarece am locuit la o cunostinta ,perioada fiind scurta,nu am gasit chirie pe un termen atat de scurt.Multumesc!
Răspuns la discuția precontract vanzare-cumparare
Multumesc!
Precontractul de vanzare -cumparare nu stipuleaza aceleasi conditii impuse in contractul de anzare-cumparare in sensul ca viitorul proprietar nu a fost instiintat ca dezvoltatorul imobiliar intentioneaza si a si realizat un complex de blocuri in imediata apropiere obturand toata vederea si lumina,aceasta fiind adusa la cunostinta doar in contractul de vanzare -cumparare.Efectiv ,nu am fost instiintata de acest lucru .Am platit suma integral la semnarea precontractului.Ce pot face daca sunt deranjata de aceasta situatie?
Răspuns la discuția refuzul vecinilor acord cabinet
Stimati domni si doamne ,avocati ,va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra,si tin sa mai adaug urmatoarele amanunte:proiectul cabinetului prevede accesul separat al pacientilor ,nu prin scara blocului,izolarea fonica a aprtamentului a fost deja efectuata.;nu vad cum ar deranja acest cabinet pe stimabilii locatari ,oare nu se cunosc suficiente cazuri in care vecini turbulenti fac viata amara locatarilor ,pentru acestia nu se mai cere acordul ...?Sant mii de cabinete deschise la parterul blocurilor ,cred ca nu este aceasta o premiera....;aici este vorba doar de rea vointa si invidie.
Am cumparat un apartament la parterul unui bloc pentru a infiinta un cabinet stomatologic,am izolat peretii comuni ,dar 2 dintre vecinii directi refuza sa-mi dea acordul de mai bine de 2 luni ,in acest timp eu platind rate la banca prin ipoteca rang 1,platind chirie in alt cabinet in care lucrez.Doresc sa stiu cum sa procedez pentru a intra in posesia acordului.