avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate grim

Activitate grim

Buna ziua. Societatea S.A. la care am actiuni de 10 ani imi rascumpara actiunile. Ce impozit platesc pe suma incasata ? Se retin de catre SA din suma rascumparata, sau voi plati eu impozit direct pe baza declaratiei de venit ?
Tatal meu,cetatean roman, si cu o verisoara (stabilita in Canada) au cerut retrocedarea unei proprietati , in natura, prin Legea 10, care nu are inca dosarul aprobat . Verisoara a decedat (avea si cetatenie romana) . Fiica ei mostenitoare are numai cetatenie canadiana . Are dreptul la o parte din proprietate ? In natura sau despagubire?
Suntem cativa actionari minoritari care nu am fost de acord cu divizarea decisa de actionarul majoritar. Am cerut rascumpararea actiunilor si a fost facuta evaluarea de catre un evaluator stabilit de judecatorul delegat la 100 Ron. Daca contest si solicit o alta evaluare, rezultatul noii evaluari ( de exp 200 Ron) va fi valabil pentru toti actionarii sau doar pentru mine ( care am contestat prima evaluare) ?
Răspuns la discuția Rascumparare actiuni
Societatea A a facut divizarea inegala in 2 noi societati B si C, in care mi s-au oferit mai multe actiuni la soc. B si nici o actiune la soc. C . Eu ca actionar minoritar nu am fost de acord cu divizarea , si am cerut in scris societatii A sa rascumpere actiunile pe care le detin.
Nu am primit nici un raspuns, iar divizarea s-a facut . Acum mi se spune ca am actiuni la noua societate B.
Eu nu doresc actiuni la soc. B , ci sa primesc contravaloarea actiunilor detinute la soc. A la pretul din data cererii mele de rascumparare .
O S.A. a hotarat in AGA divizarea societatii in 2 societati noi, prin votul actionarului majoritar care are 89% . O parte din actionarii minoritari care nu sunt de acord cu divizarea au cerut societatii rascumpararea actiunilor .
S-a publicat divizarea in MO. Au trecut 7 luni , si desi am intrebat in scris care este situatie platii contravalorii rascumpararii actiunilor noastre , nu am primit nici un raspuns .
Una dintre cele 2 societati nou create face AGA si distribuie dividende si face marire de capital social .
Noi, actionarii minoritari care am cerut rascumpararea actiunilor din vechea societate, si nu am primit nici un raspuns , mai suntem actionarii noilor societati noi create ?
Am o casa construita in anii 1950, foarte darapanata, de circa 200 mp, intr-o zona centrala . Fiind din caramida platesc impozit calculat la suprafata , ca si cand ar fi o super-vila .
Exista o posibilitate de a plati impozit in functie de valoarea reala ? Se poate face o evaluare sau altceva ?



Daca este adoptat un copil care este mai mic de 3 ani , parintele adoptiv are aceleasi drepturi ca si un parinte natural : concediu de crestere a copilului, indemnizatie ..... ?
Răspuns la discuția rascumparare actiuni
Daca se realizeaza divizarea in 2 societati noi atunci SA initiala se desfiinteaza . Cine mai plateste contravaloarea actiunilor minoritarilor de la SA initiala ?
Cum putem bloca divizarea pana incasam banii ?
O SA a hotarat in AGA divizarea societatii in 2 societati noi, prin votul actionarului majoritar care are 89% . O parte din actionarii minoritari care nu sunt de acord cu divizarea au cerut societatii rascumpararea actiunilor .
Exista un termen legal in care societatea trebuie sa plateasca contravaloarea actiunilor ?
Societatea poate derula divizarea si apoi chiar vinde terenul si cladirea ( care revin uneia dintre cele 2 societati de dupa divizare) inainte de a plati contravaloarea actiunilor catre actionarii minoritari ?
Răspuns la discuția Impozit pe despagubire
Multumesc pentru raspuns .