avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate Catal!naa1998

Activitate Catal!naa1998

Am inteles,multumesc Ionut.ion !
Sigur,mulțumesc. Stiu ca se face instruirea de catre conducatorul locului de munca,si stiu ca in lege scrie ca trebuie facuta in timpul programului de lucru,voiam doar o parere pentru a aborda situatia referitoare la mecanici,cu siguranta se confrunta si altii cu aceasta dilema.Multumesc oricum!
Buna ziua. Lucrez ca Inspector SSM ,in cadrul unei firme feroviare .Am tot incercat sa caut in legislatie,si am mai intrebat si alti colegi,dar inca nu sunt 100% lamurita.In cazul mecanicilor de drum,care nu au treaba la sediu ,nu efectueaza munca la sediu,cum se poate face instruirea corect,in timpul liber sau in timpul muncii?Stiu ca in lege teoretic trebuie sa fie in timpul muncii,dar mecanicul efectueaza munca pe locomotiva,deci nu prea vad cum ar fi corect sa fie instruit acolo.
Da..m-am pregatit cat am putut si m-am informat,si am citit legile..dar teoria e una ,practica e alta..si voiam sa stiu niste raspunsuri sigure,sa ma asigur ca se semneaza cum trebuie..multumesc!
Am inteles..iar la instruirea introductiv generala SSM,la cel care a verificat insusirea cunoștintelor cine semneaza,ca eu semnez la cel care a efectuat instruirea..?Si tot eu presupun ca semnez la verificarea cunostintelor la instruirea la locul de munca.
Din cate am inteles ,pe linie de SSM ,pot efectua si eu verificarea,daca sunt desemnata prin sondaj,fiind inspector SSM. Iar la testele de verificare SSM si SU cine semneazaa evaluator?daca stiti..
Buna ziua,sunt angajata noua in domeniul SSM/SU..Si as avea cateva intrebari legate de semnaturi.Eu am cursul de inspector SSM si cadru tehnic PSI.La instruirea periodica la SSM cine a efectuat instruirea si cine o verifica ?Iar la instruirea periodica SU cine semneaza la cel care a instruit ?Multumesc!