avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate Seppisarpe

Activitate Seppisarpe

Buna ziua....Tatal meu a primit in ianuarie 2023 CERTIFICATUL GRAD de HANDICAP GRAV ASOCIAT PERMANENT,fiindca are 75 de ani dar nu i-a fost bifat ,,cu asistent personal,, de la DGSAPCC CARAS SEVERIN..Are Alzheimer,dementa mixta, dementa vasculara,a avut 2 atacuri vasculare cerebrale,are AFAZIE, nu prea il inteleg ce vorbeste,ia tratament si de la psihiatru,ca uita de el unde e, are agresivitate nervoasa pe animale,uita becurile aprinse,poarta deschisa,etc...
Saptamana trecuta a primit in posta decizia de la DGASPCC CARAS SEVERIN ca va lua la prestatii sociale suma de 526 ron lunar(indemnizatia lunara 368 si bugetul personal complementar de 158 ron)..Ok, am inteles ca din luna martie 2023,s-a marit aceasta indemnizatie lunara si e 600 ron...
Am o intrebare: DE CE NU I S-A DAT SI INDEMNIZTIA DE INSOTITOR?Ca el nu se poate descurca singur,chiar daca nu e imobilizat la pat,dar merge greu, nu mai poate sa-si faca cumparaturile singur, nu mai poate scrie bine singur,nu stie sa-si plateasca taxele si alte cheltuieli singur, la controale nu mai poate merge singur,nu mai poate sa-si faca de mancare singur,medicamentele nu stioe cum sa le ia,trebuie la 3 luni sa i se faca perfuzii cu Cerebrolixyn ca ia medicamente de anticoagulare a sangelui,etc..mai vine soramea la el o data la 2 zile si ii face menajul si mancare,etc,dar ea are servici,familie si nu mai stie cum sa se imparta...
Am inteles,ca pe certificatul de incadrare in handicap grav nu i-a fost bifata optiunea ,,cu asistent personal,, si e si normal ca nu are nevoie zi de zi 8 ore de acel asistent personal,,dar nu inteleg de ce nu i-a dat indemnizatia de insotitor, ca sa-si poata plati o persoana care sa mearga sa-i faca cateodata menajul saptamanal, mancare,cumparaturile,sa-l duca la controale cand are nevoie, sa-i cumpere medicamentele,etc..?
Mai poate sa faca ceva,sa primeasca INDEMNIZATIA DE INSOTITOR?Ca am citit in LEGEA 448/2006 la articolul 42, alineatul 4, scrie clar ca,,persoana cu handicap grav(nu e specificata cu asistent personal) are dreptul sa opteze ori pt asistent personal ,ori pentru indemnizatie de insotitor......Nu stiu de ce nu se respecta ce e scris in LEGE?..Pot sa fac cumva o cerere la DGASPCC CARAS SEVERIN in care sa cer indemnizatia de insotitor pt tatal meu?...Sau asa va ramane cu cei 600 ron pana cand, Doamne Fereste, va avea alt atac vacsular cerebral si va pica la pat paralizat,ori mai grav?..Astept raspunsuri si pareri.Multumesc.