avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Activitate LAURA 84

Activitate LAURA 84

Va mulțumesc pentru răspuns!
În centru nu primesc persoanele care au certificat cu însoțitor.
Nu are cine sa o îngrijească, din familie. Asistentul pe care îl pate angaja Dgaspc, la cerere noastră are program de 8 ore.Mama obișnuiește sa plece de acasă.De doua ori am dat-o disparuta.Ultima dsta s-a urcat in tren si a ajuns în Ungaria. Avem nevoie de cineva care sa o supravegheze și ingrijeasca , în același timp. ACEST lucru poate fi posibil numai intr-un centru pt persoanele cu dizabilități.
Bună ziua! MA PUTEȚI AJUTA ,VA ROG CU URMATOAREA SITUATIE.Mama mea a fost internata la Spitalul de psihiatrie Jebel, Timiș. IN CADRUL SPITALULUI I-A FoST FACUT UN CERTIFICAT DE INCADRARE IN HANDICAP GRAV , CU ÎNSOȚITOR care nu este DESEMNAT ,nominalizat(Asa a hotarat comisia ,noi nu am cerut asta.)(Sufera de schizofrenie paranoida si dementa nespecificata). DATA FIIND SITUATIA EI SI FAPTUL CA TATA A FACUT UN AVC în 2018 și este sub medicație iar eu un copil minor in întreținere ,am hotărât ca mama sa meargă intr-un centru pt. Pers cu dizabilități. EA NU ARE ASISTENT PERSLNAL . Cei de la DAGSPC ne-au respins dosarul .Motivul a fost acest certificat care-i da dreptul la asistent personal.Cum putem schimba încadrarea în gr. de handicap?Avem nevoie de gradul GRAV, fără ÎNSOȚITOR. Menționez ca Certificatul este permanent, nu are termen de revizuire și a fost emis in iul.2022.