avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate sabina-elena

Activitate sabina-elena

Buna ziua. Sotul a avut in casatoria anterioara un apartament care a fost executat pentru neplata ratelor, rezultand un credit restant in valoare de 10.000 euro. Pentru acest credit au fost puse popriri pe conturile fostei sale sotii si pe contul sau. Avand in vedere ca in momentul de fata noi suntem casatoriti, va rog sa-mi spuneti daca:
- are banca vreun drept asupra bunurilor mele dinaintea casatoriei?
- are banca vreun drept asupra conturilor mele bancare? poate sa-mi puna poprire si pe conturile mele?
- in cazul in care infiintam un SRL al carui unic administrator sunt eu, poate banca sa-mi puna poprire pe veniturile acestui SRL? daca da, in cuantum de cat lunar? (sau confisca toata suma prezenta in conturile firmei)
Va multumesc mult pentru informatii.
Inca o intrebare va rog. Daca sotul lucreaza cu ctr de munca de 1,5 ani, dar fractiune de norma (2 ore pe zi) si cu salariu simbolic (200 lei), va rog sa-mi spuneti daca el poate primi indemnizatia minima de 600 lei.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua. Am lucrat cu ctr de munca in perioada 2008-17.09.2012 (norma normala de 8 ore), apoi octombrie 2012 nu am fost angajata nicaieri, iar din noiembrie 2012 figurez cu fractiune de norma (2 ore). Sunt insarcinata, data nasterii fiind 15 august 2013. Puteti sa-mi spuneti va rog daca voi beneficia de indemnizatie?

Buna.
As avea nevoie de cateva raspunsuri, intrucat functionarii de la Administratia Financiara nu s-au aratat prea dormici sa ma lamureasca. Mi-am inregistrat in urma cu aproximativ 1 an un contract de cesiune drepturi de autor la Administratia Financiara unde am domiciliu. Intre timp mi-am schimbat locul de munca, iar noul angajator doreste sa-mi inregistrez un nou contract de cesiune.
Intrebarea este: Pt a-mi inregistra un nou contract trebuia sa-l inchid pe anteriorul (contractul anterior nu era incheiat pe o perioada determinata)? Daca da, pot sa-l inchid eu sau societatea trebuie sa se ocupe de asta?

Multumesc.