avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate Bob76

Activitate Bob76

Buna ziua. De curand am cumparat o casa la tara,cu acte pe teren si casa,toata suprafata intabulata. Vroind sa fiu legal cu toate,am scos un certificat de urbanism si am demarat procesul de obtinere a unei autrizatii de constructie conform certificatului de urbanism,pentru renovare si mansardare cladire existenta. Dupa ce am cumparat terenul si casa,am inceput masuratorile si totul a fost bine pana cand vecinii din spatele casei,auzind ca vreau sa fac mansarda, au inceput sa imi creeze probleme. Mentionez ca in acte,in spatele casei,am 1,39 cm,curtea vecinilor teminind-se in peretele casei mele,ei avand o suprafata de teren destul de mica 370 mp pe care au o casa cu mnsarda,vreo 6 porcine si vreo 20 de gaini,care pe timpul batranilor care au locuit inainte nu au tinut cont de nici o limita a terenului. Vroind sa intru ca sa incep lucrarile de consolidare a casei si de ridicare a mansardei,vecinii mi-au refuzat rugamintea de a intra pe la ei prin curte (neavand alta cale de acces) pentru aceste lucrari,spunand ca ei nu sunt de acord sa ridic mansarda,DOAR daca le vand 100mp de teren in gradina,deoarece ei nu au destul teren.
INTREBAREA MEA este,ce pot sa fac in acest sens pentru a ma putea apuca de lucru,avand toate actele si autorizatia de constructie?
Va multumesc