avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate Livciu

Activitate Livciu

Buna ziua
Am o nelamurire privind legislatia trecerilor de pietoni(cele noi ridicate din pavaje). Mi a fost suspendat carnetul pentru neacordare de prioritate.Problema e in felul urmator: sosea cu 2 benzi, pe sensul meu de mers am ajuns la trecere (semnalizata cu semn si marcaj jos),nefind pieton in apropiere am trecut, urmeaza circa 5-6m spatiu si apoi banda ce se vrea a fi pt biciclisti (nesemnalizata si nemarcata),am ajuns cu botul masini la margine iar din dreapta o femeie vrea sa traverseze(fara bicicleta, deci pieton),eu am trecut stiind ca pietonul trece pe la zebra, dincolo de trecere am fost oprit pt neacordare de prioritate. Intrebarea mea este cum sant considerate aceste treceri din pavaje; doar zebra este trecere si banda de biciclisti(care trebuia sa fie semnalizata) sau toata portiunea intre semne?.. fiinca sant lucruri care se bat cap in cap, stationarea pe trecere e interzisa iar in cazul meu fiind oprit la banda de biciclete sant pasibil de pedeapsa nu? Iar pietonul traversand prin loc care nu e special amenajat pt pietoni, nu e pasibil de nici o pedeapsa?
Nefiind banda destinata pietonilor consider ca nu am gresit.