avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Activitate stelar

Activitate stelar

Răspuns la discuția modificare cim?!
decizia a fost doar verbala.(m-a sunat dimineata la 7 30 si mi-a comunicat ca trebuie sa vin sch2.si ca nu mai fac pe schimburi deci pare a fi o decizie permanenta.motivatia verbala a fost ca ii sunt mai util la sch 2. nu pierd plata sporului de noapte ci a unui spor de tura ,adica in net de 10 procente(15 la suta e sporul).eu stiam ca sporurile care se acorda sunt parte integranta a cim.daca sunt obligat sa lucrez in ture atunci cand mi se cere atunci reciproca nu e valabila?adica sa ma programeze in ture?trebuie specificat faptul ca ceilalti colegi ai mei lucreaza in continuare in ture.deaceea am spus ca o consider o sanctiune disciplinara care trebuia motivata
Răspuns la discuția modificare cim?!
va multumesc! imi cer scuze daca am parut infatuat. tonul ironic din replica d voastra pe fondul supararii si oboselii mele
....nu doream sa fiti de acord cu mine cautam o rezolvare convins fiind ca am dreptate.calea amiabila am parcurs-o cu ceva timp in urma.
mult succes!
Răspuns la discuția modificare cim?!
imi cer scuze .am crezut ca acordati sfaturi juridice, nu de comportament.era o problema de principiu iar nu de lene .va asigur ca mi-am gasit alceva de lucru mult mai util si am trecut si in caietul de raport.mi-am ocupat timpul de lucru.fiat justitia et pereat mundus?!
Răspuns la discuția modificare cim?!
de altfel din punctul meu de vedere este vorba despre incalcarea unor drepturi fundamentale stipulate in codul muncii :dreptul la egalitatea de sansa si tratament si dreptul la demnitate in munca
Răspuns la discuția modificare cim?!
imi cer scuze ca nu am fost mai explicit. in mod normal lucram in ture sch 1 ,2, 3 pe baza unui grafic de lucru aprobat de conducerea de compartiment la inceputul lunii. doar mie mi s-a comunicat ca nu voi mai face sch 3 datorita faptului ca nu am respectat o dispozitie scrisa in caietul de raport(aceea de a face curatenie intr-un loc care nu este locul meu de munca.si nu am refuzat ci am solicitat in scris sa mi se dea materiale de curatenie-matura teu carpe-)deci e motivata verbal ca o masura disciplinara
Răspuns la discuția COMPENSARE CU ORE LIBERE
asta iseamna ca daca efectuez 32ore suplimentare intr-o luna pot primi 24 de bonuri de masa?parca legea limita la 20 nr bonurilor de masa acordate.am efectuat in mod constant ore suplimentare si nu mi s-au platit astfel
Răspuns la discuția modificare cim?!
multumesc.avand in vedere ca faptul ca nu voi mai face in shimburi imi va produce o modificare in minus a veniturilor salariale si ca ceasta decizie e motivata ca o sanctiune disciplinara si nu are legatura cu productivitatea(lucrez ca electrician intr-un spital) nu trebuie motivata?nu pot incerca in nici un mod schimbarea acestei decizii?
va rog daca se poate un raspuns!
daca in cim este prevazut un program de lucru "in ture" si exista deja un grafic de lucru in acest sens pe luna in curs poate seful de compartiment sa decida, fara a motiva, modificarea graficului de lucru in sensul ca" de azi vii sch2 si nu mai faci sch 3"? nu inseamna o modificare a cim?
in concret :am fost ieri sch 3(-22h-06h) si la ora 7h 30 am fost sunat sa ma prezint la servici sch 2 adica la ora 14.
va rog un raspuns in timp util daca se poate...