avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate versatill

Activitate versatill

Răspuns la discuția Import extracomunitar
a scris:

versatill a scris:

va multumescpt raspuns.un manager bun ar trebui sa aiba idee despre tot ce fac angajatii lui..desigur ca treaba asta va fi facuta de un contabil,dar e bine sa stiu si eu procedura.faptul ca am achitat tva-ul in vama
cand completez factura pt beneficiar ce tva pun in rubrica de tva?cel pe care l-am platit in vama?

va multumesc.


Fa intai cursuri de contabilitate si apoi sa verifici un contabil.


in firma mea fac tot ce cred eu de cuviinta..nu vad unde e problema ta in verificarile mele..probabil ca numai pe tine te-au mintit ca trebuie sa absolvi ATF ca sa vezi si sa judeci o piesa de teatru..acum va lasa si pe voi astia frustrati sa scrieti pe forum?maine poimaine va va da voie sa umblati fara zgarda..
Răspuns la discuția Import extracomunitar
intuiam ceva asemanator,dar aveam nevoie de confirmarea cuiva care se pricepe...si se pare ca sunteti acea persoana..
acum am sa pun o intrebare mai ciudata legata de o constatare matematica pe care am facut-o,doar ca o curiozitate...are vreo importanta ca intai ati aplicat marja de adaos de 50 % si apoi 19 % tva ?deoarece se putea aplica si in ordine inversa..mai mult,as putea sa inmultesc suma initiala cu 1,785 (1,5x 1,19 ) si sa obtin rezultatul final direct dintr-o operatie adica 325,76,atunci cand vreau pretul de vanzare client cu tva inclus.si as ptuea sa adaug orice taxe vamale sau alte costuri in acel coeficient(atata timp cat ele se reprezinta ca procent din costul initial)
deci are vreo importanta ordinea operatiilor in calculul pretului pentru client?daca pe viitor am un adaos fix ,tva,taxe fixe pot sa aplic la pretul de intrare direct un coeficient pt a crea rapid un pret?se practica asa ceva?(nu discut de cea ce trebuie sa se intample in acte,unde totul e detaliat).

va multumesc.
Răspuns la discuția Import extracomunitar
va multumescpt raspuns.un manager bun ar trebui sa aiba idee despre tot ce fac angajatii lui..desigur ca treaba asta va fi facuta de un contabil,dar e bine sa stiu si eu procedura.faptul ca am achitat tva-ul in vama pt produsul pe care il ofer clientului nu inseamna ca pretul are si tva inclus?
cand completez factura pt beneficiar ce tva pun in rubrica de tva?cel pe care l-am platit in vama?

va multumesc.
salut..as vrea sa stiu daca imi poate da cineva un sfat pt situatia in care vreau sa import bunuri din afara UE..sa zicem ca exista taxe vamale de 10 %,un pret P in vama care include transportul,un TVA de 19% si un comision al meu de 50 %..cum calculez exact pretul pe care il ofer clientului?
daca clientul meu e magazin si revinde marfa ii dau pretul cu tva sau fara?
exista o diferenta de tva pe care eu trebuie sa o returnez la stat cand primesc banii de la client?cum se obtine ea?

va multumesc