avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate emy1991

Activitate emy1991

Multumesc pentru raspuns dar nu este vorba de indice de corectie sunt nevoita sa accesez in sept 2024 dar cu datele de mai sus ma incadrez la anticipata dupa sept 2024
Varianta cu cumparare vechime ar fi buna pentru a accesa art 56 din lege ,dar dupa ce am citit legea si normele nu am gasit ca nu este voie de cumparare vechime .
Chiar in lege si norme pentru pensia anticipata spune ca :, cumparare de vechime nu este valabila pentru stagiu contributiv dar nu spune pentru depasirea stagiului contributiv ( asa interpretez eu )
CU STIMA
BUNA ZIUA
Nascuta in 16.06.1966 sex feminin
Pot sa accesez art 56 din legea noua pentru pensie limita de varsta cu datele de mai jos dupa 01.09.2024
---stagiu contributiv 35 ani si 3 luni
---stagiu suplimentar grupa 3 ani ( nu este inclus in stagiu contributiv )
--somaj inainte de 2001 - 9 luni (( nu este inclus in stagiu contributiv )
Pentru a realiza 39 ani si 8 luni conform art 56 pot cumpara vechime 8 luni realizand apoi (34/8 + 5 ) ?
Pentru accesare acestui tip de pensie se poate cumpara vechime ( nu pt stagiu contributiv ) pentru stagiu de cotizare cei 5 ani peste ?
multumesc
Buna ziua
Conform noii legi a pensilor din septembrie 2024
1. Pensia anticipata ( fara penalizare ) cu 40 ani contributivi se va numi pensie la limita de varsta ?
multumesc
suprapunere cadastru

Buna menționez. ca vecinul a vândut casa cu 1200 mp in 2007. Ei au avut un act prioritate de 1850 mp in alta partea a satului parcela 105 . Au vândut casa cu 1200 mp cu act V-C. la notar folosind acel act prioritate de 1850 mp care corespunde ca suprafața cu casa noastră . Acum când sa fac eu intabulare am descoperit la OPCI. casa noastră de 1850 mp cu extras carte funciară pe numele cumparator vecin .
Vecinul nu are intabulare pe casa care a cumpărat dar are intabulare pe casa noastră de 1850 mp total cu grădina .
Acum am descoperit ca nu au avut la vânzare act prioritate pe casa de 1200 mp. au folosit acel act prioritate din alta parcela la notar . Măsurători au făcut pe casa lor de 1200 mp căci tata a fost de fata . Vânzătorul a făcut toate actele pt notar cu o firma de imobiliare
Suprapunere cadastru casa +teren
Mentionez ca parintii mei ( tata decedat ) locuiesc intr-o comuna de 60 ani avand casa si suprafata de 1850 mp inregistrati la comuna cu toate taxele platite . Tata a decedat anul trecut si am vrut sa fac actele pe casa si teren cu intabulare . Dar am constatat ca nu se poate face actele deorece vecinul a vandut in 2007 casa aprox la fel ca si constructie si in intabulare s-a gasit facut pe casa noastra complet cu intreaga suprafata . In anul 2007 cadastru si masuratori s-a facut la vecinu dar noi nu putem face cadastru acum deorece apare intabulat pe cuparator vecin care locuieste acum langa noi .
Va rog care ar demersurile de facut si care ar fi costurile pentru a avea noi intabulare caci am inteles ca pe cale amiabila nu se poate greseala vine de la cadastru facut ,notar etc si vecinu are carte funciara pe terenul nostru
MULTUMESC ANTICIPAT
Suprapunere cadastru casa +teren
Mentionez ca parintii mei ( tata decedat ) locuiesc intr-o comuna de 60 ani avand casa si suprafata de 1850 mp inregistrati la comuna cu toate taxele platite . Tata a decedat anul trecut si am vrut sa fac actele pe casa si teren cu intabulare . Dar am constatat ca nu se poate face actele deorece vecinul a vandut in 2007 casa aprox la fel ca si constructie si in intabulare s-a gasit facut pe casa noastra complet cu intreaga suprafata . In anul 2007 cadastru si masuratori s-a facut la vecinu dar noi nu putem face cadastru acum deorece apare intabulat pe cuparator vecin care locuieste acum langa noi .
Va rog care ar demersurile de facut si care ar fi costurile pentru a avea noi intabulare caci am inteles ca pe cale amiabila nu se poate greseala vine de la cadastru facut ,notar etc si vecinu are carte funciara pe terenul nostru
MULTUMESC ANTICIPAT