avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate jdjdisnfjfjfj

Activitate jdjdisnfjfjfj

Deci nu m ar încurca dacă as vrea sa dau de școală de soferi?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

ART. 114 C.P.
Consecinţele răspunderii penale
(1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.



Poate un minor de 17 ani sa primeasca condamnare pentru furt din magazin?
Nu e problema de asta, nu mai vreau sa o fac.Dar sunt speriat sa nu mi vina citatie chiar daca n am fost prins
Bună ziua!Mai pot începe scoala de soferi si da de permis dacă am pe numele meu un dosar penal pentru furt din magazin?Am 17 ani
Bună seara!Am furat de câteva ori dintr un hypermarket dar doar produse mici de câțiva lei, dar am făcut o de mai multe ori.A fost o singura camera care se uita spre mine dar m am asigurat ca nu de vede pe ea cum pun produsul in buzunar si nu m a prins nimeni.Am văzut ca la produsul pe care îl luam au pus un sticker cu indisponibil momentan, ne pare rău.Ce pot sa pățesc?Am 17 ani
Pai și ce șanse sunt sa fiu chemat după?Regret ce am facut si nu o sa o mai fac.Nu am fost oprit deloc.Am citit ca nu se trece in cazier faptele din minoritate dar sunt speriat sa nu primesc citație

Etsy123 a scris:

Nu inteleg ce raspuns vrei sa primesti aici , vrei cumva sa fii incurajat sa continui cu furturile ? Nu are nici o importanta ca ai 17 ani , vei primi aceeasi pedeapsa ca pentru un adult in momentul in care vei fi prins si "urciorul nu merge de multe ori la apa" . Oricum , ai ales sa-ti incepi viata foarte urat iar cand o sa-ti dai seama v-a fi prea tarziu . Daca supemarketul face sesizare la politie o sa fii chemat si interogat si o sa ti se deschida dosar penal , o sa fii obligat sa restitui contravaloarea obiectelor furate si vei ramane si cu sechele in cazier pentru ani buni din viata . Succes !!!

Bună seara!Am furat de câteva ori dintr un hypermarket dar doar produse mici de câțiva lei, dar am făcut o de mai multe ori.A fost o singura camera care se uita spre mine dar m am asigurat ca nu de vede pe ea cum pun produsul in buzunar si nu m a prins nimeni.Am văzut ca la produsul pe care îl luam au pus un sticker cu indisponibil momentan, ne pare rău.Ce pot sa pățesc?Am 17 ani